×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
پوست و دیابت - تصویر شاخص

دیابت قندی ممکن است با انواع متفاوتی از تظاهرات پوست همراه باشد . کنترل متابولیک خوب ممکن است از برخی از این تظاهرات پوستی جلوگیری کند یا به درمان آنها کمک نماید . متاسفانه ، اغلب داروهای کاهش دهنده قند نیز با عوارض پوستی همراه هستند . تشخیص علایم و نشانه های این مشکلات پوستی اهمیت دارد تا درمان مناسب برای آنها انجام گیرد یا به یک متخصص پوست ارجاع گردد .

بیشتر بخوانید : دیابت بارداری

دیابت و عوارض پوستی آن

تقریبا تمامی بیماران مبتلا به دیابت نهایتا دچار عوارض پوستی ناشی از اثرات دراز مدت دیابت قندی بر میکروسیرکولاسیون و کلاژن پوستی می شوند . عفونت های پوستی در دیابت در دیابت نوع دو شایع هستند، در حالی که ضایعات اتوایمیون در دیابت نوع یک شایع ترند . بیمارانی که از سال ها پیش به دیابت مبتلا هستند ، بیشتر احتمال دارد که دچار مشکلات پوستی ناتوان کننده شوند . با وجود این ، برخی مشکلات پوستی ممکن است در کوتاه مدت ایجاد شوند، ضمن اینکه انسولین و داروهای خوراکی قند نیز عوارض جانبی پوستی دارند.

دیابت و عوارض پوستی آن

ضایعات پوستی دیابت

ضایعات پوستی ناشی از دیابت ممکن است به عنوان منفذی برای ورود عفونت های ثانویه نیز عمل کنند .

۱- تلانژکتازی دور ناخن : ضایعات تلانژکتازی دور ناخن که به صورت مویرگ های وریدی قرمز رنگ و متسع ظاهر می شوند ، به سادگی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند و در اثر از بین رفتن حلقه های مویرگی و دیلاتاسیون باقی مویرگ ها ایجاد می گردند. شیوع این اختلال در تمام بیماران دیابتی تا ۴۹ ٪ گزارش شده است .

٢- نکروبیوزیس لیپوئیدیکا : نکروبیوزیس لیپوئیدیکا دیابتیکوروم ، در ۳۰/۰%- ۶۰/۱% از بیماران دیابتی ایجاد می شود . منشاء این ضایعه مشخص نیست تظاهرات بالینی تیپیک آن تشخیصی هستند : پلاک های بدون پوسته با مرکز آتروفیک زرد رنگ ، تلانژکتازی های سطحی و حاشیه اریتماتو یا ارغوانی رنگ که ممکن است برجسته باشد.

٣- تاول دیابتی : تاول دیابتی در تقریبا ۵/۰ % از بیماران دیابتی ایجاد می شود . این ضایعه اغلب در افراد مبتلا به دیابت نوع یک و بیشتر در مردان و در بیمارانی دیده می شود که دچار دیابت طول کشیده همراه با نوروپاتی محیطی هستند.

 ۴- ویتیلیگو ولگاریس یا دپیگمانتاسیون پوست اغلب در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک رخ می دهد. ۱%-۷% از تمام بیماران دیابتی دچار ویتیلیگو می شوند ، در حالی که این میزان در جمعیت عمومی ۱% -% ۲/۰است .

 ۵- لیکن پلان دهانی

بیشتر بخوانید : دیابت و انواع آن

ضایعات پوستی دیابت

تظاهرات پوستی دیابت نوع دو

۱-ناخن های زرد رنگ : بیماران دیابتی نوع دو سالخورده معمولا دچار ناخن های زرد رنگ می شوند . شیوع این مشکل در دیابت نوع دو ، ۵۰٪- ٪۴۰ گزارش شده است .

۲- پوست ضخیم دیابت : دیابت قندی معمولا با ضخیم شدن پوست همراه است که می توان آن را با سونوگرافی اندازه گیری کرد و این ضخیم شدن ممکن است در تمام بیماران دیابتی با افزایش سن شدت پیدا کند که این بر خلاف افزایش سن پوست در حالت طبیعی است.

٣- زوائد پوستی یا آکروکوردون ها : زوائد پوستی ، ضایعات کوچک ، پایه

دار نرم و اغلب پیگمانته ای هستند که روی پلک ها ، گردن و زیر بغل ایجاد می شوند .

۴- درموپاتی دیابتی : درموپاتی دیابتی ( یعنی لکه ها و پابول های جلوی ساق )، ۷۰% – ۷٪ از کل بیماران دیابتی را درگیر می کند . این ضایعات برای دیابت اختصاصی نیستند و ۲۰٪ از افراد غیر دیابتی نیز دچار ضایعاتی مشابه می شوند . مردان بیش از زنان درگیر می شوند و میانگین سن ابتلا ۵۰ سالگی است.

پوست و دیابت - تصویر اصلی

 ۵- آکانتوزیس نیگریکانس : آکانتوزیس نیگریکانس به صورت پلاک های  هیپرپیگمانته تیره رنگ در چین های بدن ظاهر می شود . این رنگ تیره – ناشی از ضخیم شدن اپی تلیوم سطحی حاوی کراتین است .

درماتوزپرفوران اکتسابی : درماتوز پرفوران اکتسابی در بیماران مبتلا به ارسایی کلیه ، دیابت نوع دو یا دیابت نوع یک دیده می شود . شیوع آن بیماران دیالیزی تا ۱۰٪ گزارش شده است ، ضایعات مشخصه آن پاپول ها و ندول های ۱۰-۲ میلی متری ، خارش دار ، گنبدی شکل با پوسته هیپرکراتوتیک هستند . این ضایعات عمدتا روی اندام ها، تنه و سطح دور سال دست ها و به میزان کمتری روی صورت ایجاد می شود.

۷- کلسیفیلاکسی: کلسی فیلاکسی ، اختلال عروق کوچک است که با کلسیفیکاسیون دیواره عروق و نیز تکثیر آنیما، فیبروز و ترومبوز همراه است . این اختلال اغلب در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه بروز می کند و موجب طیفی از آسیب به اندام های انتهائی در اثر ایسمکی می شود. شیوع گزارش شده این مشکل در جمعیت تحت دیالیز ۴٪ – ۱٪ است .

 ۸- گزانتوم اراتیو : گزانتوم ارا پتیو به صورت مجموعه ای از پاپول های زردرنگ کوچک (۲-۱ میلی متری) با هاله اریتماتو تظاهر می کند . این پاپول ها ممکن است خارش دار و حساس به لمس باشند . این ضایعات در کمتر از ۱/۰٪از بیماران دیابتی ایجاد می شوند . نواحی در گیر ، معمولا سطوح اكستانسور از سرین ها هستند.

 ۹- عفونت های پوستی : عفونت های پوستی در ۵۰ ٪ – ۲۰٪ از بیماران دیابتی رخ می دهند . ( بیشتر در دیابت نوع دو ) و اغلب با کنترل ضعیف قند خون همراهی دارند. اختلالات گردش خون میکروواسکولر ، بیماری های عروق محیطی ، نوروپاتی محیطی و کاهش پاسخ همگی در افزایش استعداد به عفونت دخیل هستند.

۱۰- عفونت کاندیدایی ( قارچ ): عفونت کاندیدایی ( مونیلیاز ) را می توان نشانه زودرس دیابت تشخیص داده نشده دانست . پرلش ( Perleche)، نشانه ای کلاسیک از دیابت در کودکان است و عفونت کاندیدایی لوکالیزه در ناحیه ژینتال زنان ، ارتباطی قوی با دیابت دارد.

۱۱-عفونت های درماتوفیتی ( قارچی)

۱۲-عفونت های باکتریایی

۱۳- عفونت های نادر : کنترل متابولیک ضعیف و کتواسیدوز ممکن است زمینه را برای عفونت های شدید توسط میکروارگانیسم هایی آماده کند که در سایر موارد ، بیماری زا نیستند .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false