×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
پیشگیری و درمان بیماری های کلیوی - تصویر اول

اصل اول در درمان نارسایی حاد کلیه از بین بردن عواملی است که سبب اختلال فعالیت کلیه می شوند و اکثر این اختلال ها قابل درمان می باشند . جستجو باید در جهت یافتن عوامل قبل از کلیه ، مشکلات انسدادی، بیماری های عروق کلیه، سنگ های کلیه، و سایر بیماری ها صورت گیرد. ممکن است دیالیز در مواردی که مواد سمی برای کلیه مانند اتیلن گلیکول یا فلزات سنگین در کار باشد، ضرورت پیدا کند. در بیماران مبتلا به کاهش دفع ادراری که عوامل قبل از کلیوی در آنها اصلاح شده است، کوشش برای افزایش جریان ادرار از طریق تجویز یک داروی مدر قوی مفید می باشد. توجیه این عمل بر این اساس است که مرحله ای اولیه در نارسایی کلیه وجود دارد که طی آن تصحيح عوامل قبل از کلیوی می تواند باعث دفع ادراری طبیعی شود و ناتوانی و مرگ و میر را کاهش دهد .

بیشتر بخوانید : بیماری کبد چرب و انواع آن

آیا نارسایی حاد کلیه قابل درمان است ؟

با درمان حفاظتی تعداد زیادی از علایم نارسایی حاد کلیه قابل کنترل است . بعد از تصحيح حجم داخل عروقی باید میزان دریافت مایعات برابر با مقدار دفعی به اضافه میزان دفع غیرقابل اندازه گیری (از طریق تنفس، عرق و …) باشد . میزان نمک تجویز شده از مقادیر دفعی آنها نباید تجاوز کند. تعیین وزن روزانه بیمار و تنظیم موازنه مایعات برای ارزیابی حجم مایعات بدن روشی مناسب است. چون بیشتر داروها از طریق کلیه دفع می شوند، باید در مصرف دارو و میزان تجویز آن دقت بسیار بشود. میزان غلظت سدیم سرم می تواند راهنمای تجویز آب باشد. کاهش میزان غلظت سدیم سرم دلالت بر افزایش مایعات بدن دارد و افزایش مقدار سدیم سرم ، مؤید کاهش آب بدن می باشد .

کاهش کلسيم خون معمولا بدون علامت است و به ندرت نیاز به درمان خاصی دارد . افزایش فسفات خون را باید کنترل کرد. چون ترکیبات حاوی مقادیر بالای کلسیم و فسفات ممکن است باعث کلسیفیکاسیون بافت های نرم بشود. در مواردی که میزان فسفات سرم افزایش زیاد دارد، دیالیز ممکن است مفید واقع شود .

نارسایی قلب و افزایش فشار خون دال بر وجود افزاش حجم است و درمان باید بر این اساس صورت بگیرد. در برخی بیماران درمان با داروهای سایمیتیدین و رانیتیدین ممکن است در پیشگیری از خون ریزی های دستگاه گوارش مفید باشد .

پیشگیری و درمان بیماری های کلیوی - تصویر دوم

پیشگیری و تشخیص نارسایی حاد کلیه

پیشگیری و تشخیص زودرس عفونت نیازمند به حداقل رسانیدن آسیب های وارده به سدهای طبیعی بدن است . این پیشگیری ها شامل بهداشت دهان و پوست ، جدا کردن هر چه زودتر بیمار از بستر و به حرکت وا داشتن او، به کار بردن تکنیک های استریل برای تزریق داخل رگی ، و مراقبت دقیق بالینی می باشد . تب و شک به عفونت باید دقیقا مورد بررسی قرار گیرد . مناطقی که بیشتر در معرض خطر می باشند شامل دستگاه ادراری، ریه، زخم ها و محل تزریقات وریدی می باشد.

بعضی از بیماران مبتلا به نارسایی حاد کلیه ، بخصوص آنهایی را که برونده ادراری نسبتا کافی دارند بخوبی می توان با حداقل دیالیز و گاهی حتی بدون دیالیز کنترل کرد. در حال حاضر تمایل زیادی به افزایش استفاده از دیالیز در مراحل اول این نارسایی برای پیشگیری از عوارض بوجود آمده است. استفاده از دیالیز در مراحل اولیه (پیشگیری اکثرأ سبب درمان آسانتر می شود و اجازه می دهد که بیماران در مصرف مایعات و نمک آزادتر باشند و حتی احساس بهبود پیدا کنند. در بعضی موارد بطور قطع ناچار به استفاده از دیالیز هستیم. مثال هایی از این موارد عبارتند از: اورمی علامت دار (علایم سیستم عصبی مرکزی و علایم گوارشی) یا افزایش حجم مایعات که به درمان طبی پاسخ نمی دهد.

باید توجه داشت که کارآیی دیالیز صفاقی کمتر از همودیالیز می باشد و این روش اغلب در بیمارانی که به دیالیز زیاد نیاز دارند، مفید واقع می گردد.

عوامل مهم در پیشگیری از نارسایی حاد کلیه

به علت شیوع زیاد مرگ و میر در نارسایی حاد کلیه، پیشگیری اقدامی مفید و لازم است. اصل اول، احیای سریع بیماران دچار صدمه می باشد. به عنوان مثال کاهشی به میزان ۵ برابر در مرگ و میر ناشی از نارسایی کلیه از جنگ کره تا جنگ ویتنام پدید آمده است. این کاهش در مرگ و میر احتمالا ناشی از تخليه سریع و به موقع از منطقه جنگی و احیای سریع حجم مایعات بدن است. عامل دوم در پیشگیری از این نارسایی کاهش مصرف داروهای سمی و قوی برای کلیه به ویژه در بیماران پر خطر است. بالاخره تأمین و ثابت نگه داشتن حجم مایعات بدن در حد طبیعی و برقرار ساختن حجم بالای ادرار و دفع املاح ممکن است در پیشگیری از نارسایی کلیه دخالت داشته باشد .

پیشگیری و درمان بیماری های کلیوی - تصویر سوم

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false