×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
پیشینه روستای پاکدشت

شهرستان پاکدشت که در حاشیه های جنوب و جنوب شرقی استان تهران واقع شده است . جهت دانستن در مورد پیشینه ی آن می توان گفت در زمان قدیم روستای پاکدشت که با پیدایش چندین سکنه امروزه شهر پاکدشت را تشکیل داده است ، در واقع دهکده های ری بوده است و چند دهه هم جزء شهرستان ورامین و در دهه های اخیرگاهی جزء دماوند و زمانی هم جزء سمنان محسوب می شد .

شغل سکنه ی روستای پاکدشت

جالب است بدانید در زمان قدیم بیش از تشکیل شهر پاکدشت ، روستای پاکدشت مرکز پرورش دام و دامداری و به نوعی کشاورزی به روش سنتی بوده است که بر اساس تحقیقات انجام شده سکنه روستای پاکدشت برای خرید لباس و مایحتاج های دیگر زندگی به شهر ری رفت و آمد می کردند .

به دلیل نبود وسایل حمل و نقل سکنه پاکدشت با شتر ، قاطر و الاغ که وسیله حمل و نقل آذوقه بوده است به سایر مناطق رفت و آمد می کردند . اهالی این منطقه به شغل ساربانی و چاروادری اشتغال داشته و مسئول حمل و نقل غلات و حبوبات و محصولات کشاورزی به ری بوده اند .

در اصل زندگی و حیات مردم روستای پاکدشت با کشاورزی و دامداری رونق گرفت و کم کم به شهر با چندین روستا تبدیل شد .

معرفی مناطق تشکیل دهنده روستای پاکدشت

مناطق تشکیل دهنده روستای پاکدشت

اولین مناطقی که موجب پیدایش روستای پاکدشت و تبدیل آن به شهر شده است به نام مامازند ، قوهه ، پلشت ، یبر و خاتون آباد می باشد که این مناطق بهم چسبیده شهر نسبتاً بزرگی را تشکیل داده است و به نوعی تشکیل دهنده شهر پاکدشت می باشند که به اختصار به معرفی هریک از آن ها می پردازیم :

مامازند

مامازند که در حال حاضر مرکز ثقل پاکدشت محسوب می شود و تمامی نهاد ها و سازمان ها در آن واقع شده است در مسیر جاده تهران – مشهد قرار دارد . مامازند نسبت به دیگر مناطق تشکیل دهنده روستای پاکدشت در قدیم که در حال حاضر مناطق جغرافیایی این شهر را تشکیل می دهد آباد نبوده است و از اهمییت کمتری برخوردار است .

بنابر گفته ی قنبر علی کرمانی ( استاد کلام ) که مؤلف کتاب تارخ پاکدشت است ؛ اراضی مامازند بیش از ۴۰۰ هکتار آن قابل کشت و زرع بوده است و از شمال به اراضی یبر و رود خانه محمد آباد و از جنوب به پلشت و قوهه و از شرق به چنگی و از غرب به اراضی خاتون آباد نهر حاجی آباد محود شده است .

هم چنین ناصرالدین شاه در سفر نامه خود در سال ۱۲۳۸ ه-ق از این جاده به مشهد رفته است از مامازند نامی نبرده در حالی که حتی از روستای فیلستان ، جیتو ، پلشت و قوهه اسم برده است در حالی که مامازند جزء مناطق نزدیک به جاده نسبت به دیگر روستاهای پاکدشت می باشد . این در حالی است که در سفرنامه ای که در سال ۱۳۰۱ از جاده شمال به مشهد رفته از جاده سمنان برگشته است از مامازند نامبرده آن را ممزون نامیده است .

پلشت

پلشت یکی از منطقی است که روستای پاکدشت را تشکیل داده است . سکنه قدیمی این منطقه را خاندان و اقوام پازوکی تشکیل داده است که معیشت آن ها در آن زمان از طریق کشاورزی ، دامپروری ، نجاری و آهنگری گذارنیده می شد . علاوه بر پازوکی ها خاندان تاجیک ، بخشی و امنیتی نیز جزء اولین سکنه پاکدشت محسوب می شوند .

قوهه

این منطقه به فاصله ۲ کیلومتری از پلشت و در غرب آن واقع شده است که با تشکیل ساختمان ها و مغازه های مختلف روستای پاکدشت و سپس شهر پاکدشت را تشکیل داده است . در حال حاضر این منطقه به روستا تبدیل شده است و قدمت قبل از اسلام دارد که در کتاب تاریخ ورامین به عنوان منطقه کوچک نزدیک ری شناخته شده است . سکنه این روستای پاکدشت پازوکی ها و تاجیک ها هستند و خاندان شصتی ، عرب و در اواخر موسوی و خانی تشکیل دهنده سکنه قوهه می باشند .

خاتون آباد

خاتون آباد یکی دیگر از مناطق روستای پاکدشت است که اصلاحات ارضی در آن انجام شده است . سکنه اصلی آن طایفه کردبچه و عرب بوده اند که در سایت پاکدشت نیوز در مورد هر یک از این خاندان به طور کانل توضیحاتی آورده ایم . وجود کوره های آجر پزی در این منطقه و وجود واحد های تولیدی کوچک و بزرگ و اراضی آن موجب شده است افراد زیادی جهت ایجاد کارخانه از تهران به این منطقه مهاجرت نمایند .

یبر

منطقه یبر که تشکیل دهنده روستای پاکدشت و سپس شهر پاکدشت است از شمال به حصار امیر ، از شرق به روستای چنگی ، از جنوب به جاده تهران-مشهد و مامازند و از غرب به روستای خاتون آباد محدود می شود . این منطقه که از جنوب به جاده تهران-مشهد و حوالی مامازند وسعت پیدا کرده است امروز جزء شهر پاکدشت به حساب می آید .

شغل سکنه ی روستای پاکدشت

نام روستاهای پاکدشت

ابراهیم آباد

پارچین

توچال

جمال آباد

حصار مهتر

حیدر آباد

خسرو

شهرک انقلاب

عباس آباد

عبدل آباد

کبود گنبد

کریم آباد

کهریزک

گلزار

نیک

نام روستاهای اطراف پاکدشت

علی آباد ابوالقاسم خانی ، علی آباد خرابه ، آفرین ، ارمبویه ، آلوئک ، جیتو ، چنگی ، چهل قزه سیاه دره ، حاجی آباد املاک ، حسین آباد قاجار ، حصار امیر ، حمامک ، خلیف آباد ، شهرک سیاه چشمه و مناطول ، عباس آباد ضرغام ، فرون آباد ، فیلستان ، قرمز تپه ، قشلاق حاجی آباد ، قشلاق فرون آباد ، قشلاق قلعه نو املاک ، قشلاق کریم آباد ، قلعه عارف ، قلعه عبدل آباد ، کلین خالصه ، کلین سادات ، مجتمع شهید نامجو ، محمود آباد خالصه ، مندکان

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false