×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
پیچیدگی اولین مانع شادی و ساده سازی راه حل آن

دستیابی به شادی می تواند مفهوم متناقضی داشته به این معنا که هر چه بیشتر برای به دست آوردن چیزی تلاش کنیم بیشتر از چنگ مان فرار خواهد کرد . آیا فکر می ‌کنید که شادی حسی است که در زمان به دست آوردن چیزی که می‌ خواهید احساس می کنید ؟ برخی افراد معتقدند که خوشحالی کمی شبیه به عاشق شدن است . شما نمی ‌توانید باعث آن شوید . حال سؤال اینجاست که چطور می توانیم افرادی خوشحال باشیم ؟ در این مقاله در رابطه با این موضوع اطلاعات کاملی را ارائه خواهیم داد و مانع شادی ، راه های مقابله با آن را مورد بررسی قرار می دهیم .

مطالب مرتبط : بهترین راهکار برای بهبود زودرنجی و درمان آن

پیچیدگی اولین مانع شادی و ساده سازی راه حل آن

یک چهره معروف که از کودکی در صومعه های های بودایی تحصیل کرده چیزهایی در رابطه با فواید سادگی می داند . در واقع او معتقد است که یک علت ساده می تواند زندگی شما را ساده تر کند . وی به عنوان یکی از مترجمان به بعضی از ارزشهای ضد تجمل و سبک زندگی ساده پایبند است و با ثروتی که دارد خانواده و تنها یک ماشین داشته و به مشکلات ناشی از داشتن بیشتر از یک خودروی شخصی اشاره می کند که نظیر هزینه ها ، نگهداری و مدیریت زن جهت رسیدگی به جزئیات . به عقیده وی داشتن چنین کارت اعتباری آزادی و خوشبختی به همراه نخواهد آورد. سبک زندگی مدرن حق انتخاب شخصی را به حداکثر می رساند ولی ما برای این انتخاب ها بهای زیادی را می پردازیم . ما معمولاً مفهوم استاندارد زندگی را با کیفیت زندگی یکسان می کنیم . اما به جایی می‌رسد که رابطه این دو محو خواهد شد ؛ در واقع شما با ساده کردن زندگی تان علاوه بر اینکه مانع شادی خودتان نمی شوید بلکه جای بیشتری در برنامه روزانه تان باز خواهید کرد و این کار فرصت بیشتری برای پرداختن زندگی به شما خواهد داد .

مطالب بیشتر : شخصیت دو قطبی

دومین مانع شادی سرعت کمرشکن

دومین مانع شادی سرعت کمرشکن

فرهنگی که ما را در تالار پیچیدگی خود اسیر می کند می تواند ما را در موقعیت تعقیب و گریز دائمی قرار دهد و مانع شادی شود . در واقع بهای چنین تنشی را با روح و روانتان می ‌پردازید . یک استراحت کوتاه در طول روز سکوت ، مدیتیشن ، خلوت یا هر چه اسمش را می گذارید به شما کمک می کند تا مجدداً شارژ شوید و احساس شادی بیشتر نمایید . صبح ها زمان خوبی برای انجام این کار است که بدون آن امکان دارد زندگی در نظرتان غیر قابل کنترل شود . به عقیده یکی از پژوهشگران ما در طول روز کاملاً در محاصره حس هایمان هستیم . بنابراین به ذهن ‌مان به اندازه کافی توجه نمی کنیم . برای راه حل بهتر در جای ساکت بنشینید و روی تنفس تان تمرکز کنید . هنگامی که ذهنتان در حال منحرف شدن بود دوباره آن را با نفس کشیدنتان متمرکز نمایید . از این راه یاد خواهید گرفت که ندای ذهن تان بشنوید .

بیشتر بدانید : نشانه های اختلال استرس حاد و شیوه های درمان آن

منفی بافی سومین مانع شادی

در فرهنگ ما افسرده بودن ، عصبی یا غمگین بودن بسیار عادی است در صورتی که فکر می کنید که همسرتان ، پدرتان یا رئیس تان دلیل اصلی ناراحتی های شما و مانع شادی تان است پس دارید خودتان را اسیر می کنید و در معرض افکار مسموم قرار می دهید . بر اساس دیدگاه یکی از صاحب نظران شادی حسی است که وقتی خودتان را از حالت مضطرب ذهنی رها می کنید به شما دست می دهد . وی اعتقاد دارد این تعریف به شما احساس قدرت خواهد داد زمانی که بدانید می توانید چیزی را تغییر دهید به درون تان نگاه می کنید و در مورد افکارتان احساس مسئولیت خواهید کرد . به جای قضاوت کردن افکار منفی نسبت به این افکار شفقت داشته باشید و از خودتان بپرسید در این مورد چه کاری می توانم انجام دهم . مدیتیشن به شما کمک می کند ، اما در برخی موارد این تکنیک جواب نداده مخصوصاً برای افرادی که از افسردگی شدید رنج می برند . گام های ساده دیگری نیز وجود دارد که به شما کمک می کند تا با افکار منفی خود مبارزه کنید و شادی بیشتری را در زندگیتان تجربه نمایید . تمرین قدردانی و سپاسگزاری یکی از این کارها به حساب می آید ؛ در واقع هر فرد نقطه معینی جهت تعیین خوشحالی دارد و جالب است بدانید ژن ‌های شما در تعیین این مرز نقش بسزایی دارند . مرتباً قدردانی را تمرین کنید و می توانید این مرزها را تا حد ممکن گسترش دهید . در واقع اشخاصی که مجله های مربوط به موفقیت و شکر گذاری را مطالعه می ‌کند نسبت به دیگر افراد زندگیشان بهتر بوده ، خوشبین تر می باشند و بیشتر ورزش می کنند .

منفی بافی سومین مانع شادی

بیشتر بخوانید : استرس مثبت و تأثیرات آن

تمرکز بیش از حد بر خود مانع شادی

شبکه های اجتماعی تا چه حد در شادی شما نقش دارند ؟ در واقع بیشتر از آنچه که فکر می کنید .‌ بر طبق پژوهشی که بر روی ۴ هزار نفر انجام گرفته شده شادی تنها از دوستان و خانواده تأثیر نمی گیرد . حتی این احساس از طرف کسی که هرگز او را ندیده اید می تواند باشد و بر خوشحالی شما تأثیر بگذارد . در واقع خوشحالی می توانند از طریق شبکه های اجتماعی مثل ویروس پخش شود . افراد متأسفانه آنقدر درگیر خودشان هستند که از این خوشحالی واگیردار محرومند و مانع شادی خودشان می شوند . در واقع هرچه خودبین تر باشید بیشتر در دنیایتان غرق می شوید و تا حدی با واقع بینی تان را از دست خواهید داد که تمامی این ها شما را در یک حلقه ناخوشایند گیر می‌اندازد . فرد خودبین نسبت به نیازهای دیگران بی تفاوت است و دنیایش به قدری کوچک است که تنها خودش در آن جای دارد . اگر کسی از شما این سوال را بپرسد که چرا مشکلات تان انقدر خاص هستند پاسخ می دهید چون مال من هستند . اگر دچار چنین خودبزرگ ‌بینی هستید در صورتی که خودتان را به هدف بزرگی مبدل نمایید به راحتی آسیب ‌پذیر خواهید شد .

راه حلی برای خودبینی

داشتن دید وسیع به شما کمک می کند تا چیزهایی را ببینید که با خود بینانه قبلی نمی ‌توانستید . به طور مثال می ‌توانید عمومی و جهانی بودن را رنج را درک کنید یا مثلاً اتفاق می ‌افتد یکی از عزیزان تان به یک بیماری حاد دچار شود تا با این عامل متوجه شوید چه افراد زیادی با چالش های مشابه شما دست به گریبان هستند . فهمیدن این که در این مسیر همراهانی دارید احساس راحتی و شادی برای تان به ارمغان خواهد آورد . راحت ترین راه به دست آوردن چنین ارتباطی مهربانی و محبت به دیگران است . در واقع محبت ما را به دیگران پیوند می زند و ما را از انزوا در می آورد ، حالمان را خوب میکند و منجر به ایجاد احساس رضایتی عمیق خواهیم شد . طبق گفته دوتی ؛ بدون محبت ، شادی تنها لذتی گذراست . پیشنهاد می شود اگر می خواهید دیگران را خوشحال کنید مهربانی را تمرین کنید اگر می خواهید خودتان را خوشحال کنید مجدداً مهربانی را تمرین نمایید .

 

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false