×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۸ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
چرا مردها تنوع طلب هستند ؟

وقتی که صحبت از روابط پنهان یک مرد با زن دیگری به میان می آید، هر کسی بسته به شرایط فکری و روحی خود برای انجام این کار دلايل و توجیهاتی می آورد . برخی رنگ و بوی مذهبی به اعمال خود می دهند و عمل خود را در حکم یک وظیفه شرعی قلمداد می کنند . برخی این کار را به کم و کاستی های همسر خود نسبت می دهند و گناه کار خود را به گردن همسرشان می اندازند، برخی آن را ناشی از هوی و هوس می دانند و برخی هم ناشی از تنوع طلبی مردها قلمداد می کنند. به هر حال همه می دانیم که هیچ یک از این توجيهات پذیرفته نیست و وجود یک شخص سوم در زندگی مشترک به هیچ وجه قابل قبول نیست. اما در این مقاله می خواهیم به تجزیه و تحلیل موضوع تنوع طلبی آقایان بپردازیم.

هم چنین بخوانید : چرا آمار طلاق به سرعت در حال بالا رفتن است؟

علت تنوع طلبی مردان

در بحث زندگی مشترک تنوع طلبی به این مفهوم است که مرد پس از مدتی از ظاهر و رفتار همسر خود خسته شده و به اصطلاح رفتار او برایش یکنواخت می شود لذا از او جدا شده و فرد دیگری را برای زندگی مشترک انتخاب می کند و بعد از مدتی که او خسته کننده شد از او هم جدا شده و انتخاب دیگری انجام می دهد و به همین ترتیب ادامه پیدا می کند. انجام این رفتار بدین معنی است که فرد از همان زاویه ای که به منزل و یا اتومبیل خود نگاه می کند به همسر خود نیز از همان زاویه نگاه کند و این مثال به سادگی می تواند برای ما روشن نماید که افرادی که از این زاویه به همسر خود نگاه می کنند تا چه میزان ارزش و اهمیت او را پایین می آورند و از چه زاویه محدود و کوته نظرانه ای به زندگی مشترک خود نگاه می کنند.

مردان تنوع طلب با رابطه های پنهانی - تصویر دوم

درست است که روابط جنسی و آرامشی که در سایه این روابط نصيب زوجین می شود یکی از اهداف مهم ازدواج و تشکیل خانواده می باشد. اما ازدواج صرفا در این روابط خلاصه نمی شود. کامل شدن انسان در سایه همنشینی با جنس مخالف، تولد فرزندان و تربیت آنها اهداف دیگر ازدواج هستند که با موضوع تنوع طلبی مردها کاملا متناقض هستند، افرادی که به موضوع تنوع طلبی اعتقاد دارند و اعمال خود را بر این اساس توجیه می کنند باید به این سؤال پاسخ دهند که آیا این شرایط برای خانم ها هم وجود دارد یعنی اگر به همسر خود شدید علاقه مند باشند آیا همسر آنها مجاز است که به حکم تنوع طلب بودن انسانها بعد از مدتی از او جدا شده و با مرد دیگری ازدواج کند؟ آیا اگر انتخاب همسر و جدایشان از او به این آسانی باشد ایا موضوع تربیت فرزندان به فراموشی سپرده نخواهد شد ؟

تنوع طلبی مردان و آثار آن در خانواده

واقعیت اینست که موضوع تنوع طلبی مردها و توجیه رفتار آنها بر اساس این موضوع ناشی از یک طرز تفکر سطحی و شتابزده می باشد. طرز فکری که حتی خود این افراد نیز به آن اعتقاد خاصی ندارند. چون انتخاب همسر از زوایای مختلف با موضوعاتی که ذکر کردیم متفاوت است. اولا در مبحث انتخاب همسر این انتخاب به صورت دو جانبه است. یعنی اینکه پشنهاد خواستگاری از طرف مرد انجام می شود اما زن همیشه مجبور به پذیرش نیست. زن در انتخاب خود کاملا آزاد است و می تواند خواستگار خود را بپذیرد یا آن را رد کند و نکته بعدی اینکه انسان موجودی قابل تغییر است . در بحث انتخاب همسر در نگاه اول ظاهر جلب توجه می کند اما در
مراحل بعدی اهمیت رفتار بیشتر می شود و همه می دانیم که رفتار انسان قابل تغییر و قابل اصلاح است برای همه ما بارها اتفاق افتاده است که از کسی متنفر بوده ایم اما بعد از مدتی به دنبال مشاهده رفتارهای مناسب به او علاقه مند شده ایم و برعکس آن نیز اتفاقافتاده است که به کسی علاقه مند بوده ایم اما بعد از مدتی از او متنفر شده ایم .

تنوع طلبی مردان و آثار آن در خانواده

اینها همه نمونه هایی است که نشان می دهد رفتار ما انسان ها قابل تغییر و قابل اصلاح می باشد پس با این توضیحات می توانیم نتیجه بگیریم که ربط دادن روابط پنهان به صفت تنوع طلبی یک توجیه کاملا نامناسب و یک نتیجه گیری اشتباه می باشد. بارها متذکر شده ایم که اگر در زندگی مشترک ، طرفین احساس کمبودی داشته باشند و یا اینکه احساس کنند نیازهای آنها تأمین نمی شود باید با آگاه کردن طرف مقابلشان موضوع را حل کنند و یا اینکه در صورت عدم انطباق ویژگی های شخصیتی و انجام کلیه مراحل درمانی در صورتی که نتیجه ای به دست نیامد، راه حل درست و منطقی جدا شدن زوجین از یکدیگر و انتخاب فرد مناسب تر می باشد. اما اینکه برخی از افراد بدون هیچ گونه کم و کسری اقدام به برقراری روابط پنهان می کنند و در توجیه رفتار خود مدعی می شوند که مردها ذاتا تنوع طلب هستند یک توجیه غیر منطقی و یک نتیجه گیری کاملا نادرست می باشد.

مردان تنوع طلب با رابطه های پنهانی

متأسفانه یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش میزان روابط پنهان شده است اینست که در چند سال اخیر به علت بالا رفتن آمار این روابط از زشتی و قباحت آن کاسته شده است . در گذشته اگر هر کسی به هر نحوی درگیر چنین روابطی میشد فشار اجتماعی موجود بر روی فرد به حدی بود که کمتر افرادی می توانستند این جو سختگیرانه را تحمل کنند. اما متأسفانه بالا رفتن آمار این روابط باعث شده است که تا حدود زیادی زشتی و قباحت آن از بین رفته است. امروزه همه می دانیم که در درون هر کسی برخی خواسته ها و تمایلات وجود دارد، اما شرایط موجود در جامعه و لازمه زندگی اجتماعی این است که هیچ کس نمی تواند به تمام امیال و خواسته های خود دسترسی پیدا کند برای مثال یک فرد متأهل ممکن است علاوه بر همسر خود به یکی از همکاران و یا یکی از اقوام خود نیز علاقه مند باشد . اما معمولا بر این علاقه و تمایل خود غلبه می کند و پای بندی خود را به همسرش حفظ می کند. در حالیکه وقتی این موضوع عادی می شود و آمار این روابط افزایش پیدا می کند میزان علاقه و تمایل افراد عادی نیز زیادتر می شود. لذا یکی از عوامل اصلی افزایش آن عادی شدن این روابط می باشد. افزایش آمار روابط پنهان مشابه با افزایش آمار طلاق می باشد.

مردان تنوع طلب با رابطه های پنهانی

همه افراد در زندگی مشترک دارای اختلافاتی می باشند و هیچ زوجی نمی توانید پیدا کنید که با هم اختلاف نداشته باشند. اما باید این اختلافات را تحمل کرد و اصطلاحا زوجین باید به جنبه های مثبت زندگی مشترک توجه بیشتری داشته باشند. اما وقتی که آمار طلاق زیاد می شود و هر روز شاهد جدا شدن افراد زیادتری باشید لذا آستانه تحمل اختلافات پایین می آید و کار به جایی می رسد که متأسفانه شاهد هستیم برخی زوجین به دلایل بسیار جزیی و پیش پا افتاده دادخواست طلاق ارائه می کنند.

در صورت مطالعه دیگر مطالب روانشناسی بر روی لینک کلیک کنید .

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false