×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
چگونه افکار مثبت داشته باشیم ؟ - تصویر اصلی

برای بهتر شدن بینش خود نسبت به زندگی ، باید مطمئن باشید که رفتارتان درست و افکار مثبت دارید . امتحان کنید و اگر لازم بود افکار ، باورها و دیدتان را به خود تغییر دهید. کلید اصلی برای موفقیت واقعی در تفکر مثبت این است که تمام راه های ممکن که افکار منفی شما را به مبارزه می خواند ، پیدا کرده و سپس آنها را با افکاری که مثبت تر و واقعی تر هستند عوض کنید . در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه افکاری مثبت را جایگزین افکار بد و قضاوت های نادرست نمایید ، با ما همراه باشید .

بیشتر بخوانید : مثبت اندیشی و اعتماد به نفس

سه روش تغییر افکار منفی به افکار مثبت

چگونه افکار مثبت داشته باشیم ؟ - تصویر سه

باید درک کنید که افکار بد حقایق را بد جلوه می دهند . هیچ چیز کاملا بد نیست . این فقط افکار تدافعی ما هستند که آنها را این طور منعکس می کنند. بنابراین به خود عادت دهید که همیشه افکارتان را تجزیه و تحلیل کنید و ببینید که کجا ، چه چیزی را اشتباه فهمیده اید. آن گاه متوجه می شوید که کجا افکار منفی جای گرفته اند . این گونه افکار نامتعادل باعث تغییر احساسات شما شده و در درازمدت باعث می شود تفکری متفاوت داشته باشید و این تاثیری عمیق و بنیادی بر روی بینش شما در زندگی می گذارد.

۱-شناخت و اعتراف به منفي بودن؛

یادداشت روزانه ای را که از افکار خود دارید، مرور کنید. ممکن است متوجه شوید که در گذشته چیزی را اشتباه برای خود معنا کرده و فکری منفی در مورد آن داشته اید. حال یاد بگیرید که دنبال پاسخ متعادل تری باشید.

۲-عوامل را بررسی کنید؛

همین که از فکری منفی آگاهی یافتید، اعتبار آن را مورد سوال قرار دهید. سپس اتفاقات را مورد سوال قرار دهید. اطلاعات خود را با منابع قابل لمس بررسی کنید. در این صورت گاهی اتفاق می افتد که شما متوجه می شوید مشکلی که آن قدر فکر شما را به خود مشغول کرده بود، اصلا وجود نداشته است. قضاوت خود را کاملا بررسی کنید.

۳-آنچه را در ذهنتان ثبت شده، مرور کنید؛

همه ما زمانی را به یاد می آوریم که منتظر بدترین اتفاق ها بوده ایم ولی ناگهان همه چیز به بهترین، تغییر کرده است. آگاهی از این موضوع به شما کمک می کند تاهر فکر منفی ارا که در ذهن خود دارید و یا ممکن است در آینده شما را به این منفی بودن بکشاند، مورد سوال قرار دهید . آگاهی داشتن از اینکه زمانی قضاوت شما در مورد مساله ای غلط بوده، باعث می شود که شما در قضاوت الان خود نیز تجدید نظر کنید و افکار مثبت را جایگزین این افکار کنید .

چگونه افکار مثبت داشته باشیم ؟ - تصویر یک

هم چنین بخوانید : بهترین روش جهت تقویت نیروی مثبت درونی

واقع بینی بهترین عامل جهت تقویت افکار مثبت

خیلی طبیعی است که بخواهیم بهترین باشیم ، ولی هدف برای بهترین شدن می تواند احساسات منفی را به سادگی در ما به وجود آورد؛ زیرا در کار، بازی، دوستی یا عشق همیشه بهترین بودن ممکن نیست. بنابراین افکار ایده آل خود را بازنگری کنید و در مورد انتظاراتی که از خود و دیگران و حتی از دنیا دارید واقع بین باشید. از اهداف والای خود صرف نظر نکنید، اما اگر همه چیز آنطور که انتظار داشتید پیش نرفت، احساس منفی نداشته باشید. بیشترین سعي خود را بکنید؛ هرگز احساس بازنده بودن نکنید، حتی اگر نتوانستید امتیازی کسب کنید. خود را برای رسیدن به هدف یا امتیاز آماده کنید و از کاری که انجام میدهید لذت ببرید. بیشتر تلاش برایتان مهم باشد تا نتیجه.

هر چیز را در بعد واقعي آن در نظر بگیرید؛ حتی زمانی که در موقعیت واقعا بدی قرار می گیرید، باید از هجوم افکار منفی جلوگیری کنید. برای رسیدن به این هدف باید به جای متمرکز کردن فکر خود روی مشکلات، روی نکات خوب و مثبت تمرکز کنید. بدین ترتیب همیشه در برابر ذهن خود عوامل مثبت خواهید داشت و به مرور افکار مثبت در ذهن تان نقش می بندد. مشکلات را بیش از آنچه هستند بزرگ نکنید و به یاد داشته باشید که اگر یک قسمت از زندگی شما خراب شده بدین معنا نیست که همه زندگی تان از بین خواهد رفت.

نکته: مشکلات زمان حال را به آینده تعمیم ندهید. همه چیز می گذرد ببینید در گذشته چه فکر مخربی داشته اید، حال یک قدم به عقب بروید و سعی کنید پاسخی متعادل تر پیدا کنید.

برای مطالعه مقاله بدبینی و راه های مقابله با آن بر روی لینک کلیک کنید

چگونه افکار مثبت داشته باشیم ؟ - تصویر دو

چند مورد جهت پرورش افکار مثبت در ذهن

۱) اشتباهات خود را در نظر بگیرید؛ قابل قبول است که گاهی خسته باشید و او فرم خود خارج شده و مرتکب اشتباهی بشوید، پس آن را بپذیرید.

۲) همیشه به کل ماجرا بیندیشید، نه جزییات کوچکی که گاهی منفی هستند.

۳) از اینکه فکر کنید همه چیز یا سیاه است و یا سفید، دوری کنید. اگر اتفاق بدی پیش آمد، فکر نکنید پس همیشه همه چیز بد است.

۴) برای کارهای مثبت خود ارزش قائل شوید و هر کار خوبی که انجام می دهید، حتما آن را ثبت کنید.

۵) از قضاوت آنی خودداری کنید. قبل از آن که تصمیمی بگیرید، وقتی برای فکر کردن بگذارید.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false