×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
کنترل زندگی با انجام تغییرات مهم

کنترل زندگی به این معناست که قدرت را به دست گیرید و باور داشته باشید که این زندگی متعلق به شماست و قادرید برای زندگی شخصی خود برنامه ریزی کنید و هیچ فرد دیگری نمی تواند این کار را برایتان انجام دهد. شما نسبت به زندگی خود مسئول اید، زیرا این زندگی متعلق به شماست و اداره ی آن به شما بستگی دارد نه شخص دیگر. در صورتی می توانید در این مسیر قرار گیرید که قدرت ابتکار را به دست بگیرید، نسبت به خودتان آگاه باشید و خود را بپذیرید. برای بسیاری، این شیوه تفکر، جدید و در عین حال جالب توجه است. به خصوص زمانی که به روشنی مشاهده می کنند که آنچه در زندگیشان وجود دارد، نتیجه مستقیم کارهای خودشان است. مسئولیت پذیری در زندگی به معنای قضاوت کردن درباره ی آن نیست، بلکه بهتر است واقعیت ها را مشاهده و سهم خود را در این مکاشفه پیدا کنیم.

مقاله پیشنهادی : نقش ریسک در زندگی و انواع آن

کنترل زندگی با انجام تغییرات مهم

بی تردید انسان ها و وقایع اطراف تأثیراتی بر زندگی شما خواهند داشت، اما این فقط شما هستید که تصمیم می گیرید کدام یک از این عوامل تاثیرگذارتر باشه چه در جنبه های مثبت و چه در جنبه های منفی. به عبارت دیگر شما هستید کهبه آن تأثیرات، معنایی دوباره می بخشید. همه چیز به شما بستگی دارد، اگرکارتان را دوست ندارید، اگر ارتباط شما با دیگران مطلوب نیست، اگر چاق هستید، اگر شاد نیستید، همه و همه به شما مربوط می شود؛ شما قربانی شرایط هستید. شما آزادید که شرایط را، خود انتخاب کنید. برای آن که بتوانید زندگی تان و خودتان را تغییر دهید، بهتر است به سه پرسش ذیل پاسخ دهید:

می خواهید چه کسی باشید؟

می خواهید چه کارهایی انجام دهید؟

می خواهید چه چیزهایی داشته باشید؟

مقاله پیشنهادی : فنگ شویی و کاربرد آن در زندگی

می خواهید چه کسی باشید؟

یک قلم و کاغذ بردارید، چند دقیقه فکر کنید و اسامی اشخاصی را که به آنها احترام می گذارید و مورد قبول شما هستند، بنویسید. در این فهرست نام هر کسی را می توان وارد کرد؛ یک دوست، یکی از اعضای فامیل، یک همکار و مانند آن، محدودیتی ندارید. حتی می توانید یک فرد خیالی را در این فهرست بیاورید. حالا در مقابل هر نام، ویژگی های خاص او را که موجب تحسین شما شده است یادداشت کنید. سپس در فهرست دیگری کلیه ویژگی های این افراد را مجموعة بنویسید، به طوری که تکراری نباشد. سپس بررسی کنید که آیا این ویژگیها همان صفاتی است که آرزو دارید داشته باشید؟ چه تعدادی از این ویژگی ها را دارا هستید و چه تعدادی را مایل اید که داشته باشید؟ آیا آرزو دارید همه این ویژگی ها را داشته باشید؟ | آیا از تصور خود در حالتی که این ویژگی ها را داشته باشید، لذت می برید؟

می خواهید چه کارهایی انجام دهید؟

از خود بپرسید به چه کارهایی علاقه مندید. کارهای مورد علاقه خود را، اعم از تفریحی، تحصیلی، شغلی، خانوادگی، معنوی، مذهبی و جز آن، مشخص سازید. سپس اولویت آنها را مشخص کنید.

می خواهید چه چیزهایی داشته باشید؟

از خود بپرسید که واقعا مایلید چه چیزهایی داشته باشید؟ سعی کنید این تیار را به صورت واضح مشخص کنید و بین نیازهای ضروری، خواستدها و آرنود خود تمایز قائل شوید. نیاز، یک ضرورت است، چیزی که نبودن آن به انبان اما میزند، مانند نیازهای فیزیولوژیک، محبت، توجه، احترام، امنیت، دانید فهمیدن و مانند آن. اما خواسته، لزوما ضروری نیست. مانند؛ داشتن یک ماشر لباس گران قیمت و … آرزو یک هدف، میل و خواستی است که فرد برای کنترل زندگی خود در نظر گرفته است که ممکن است دست یافتنی یا دست نیافتنی، واقعی یا غیر واقعی باشد، ولی از آنجا که به زندگی فرد انگیزه و جهت میدهد و او را به سوی هدف رهنمون می سازد، ارزشمند است. به شرط آنکه فرد به امکانات و توانمندی های خود واقف باشد و هدف گذاری های واقع بینانه ای داشته باشد.

حذف باید ها و ارزیابی افکار برای کنترل بهتر زندگی

حذف باید ها و ارزیابی افکار برای کنترل بهتر زندگی

نیاز، یک ضرورت است، چیزی که نبودن آن به انسان لطمه می زند، اما خواسته لزوم ضروری نیست. بلکه ممکن است دست یافتنی یا دست نیافتنی، واقعی یا غیرواقعی باشد. بنابراین پس از بررسیهای فوق، ضرورت و اهمیت خواسته خود را مشخص و آنها را اولویت بندی کنید. برای آن که بتوانید خود و زندگی خود را از نو خلق کنید، لازم است به این نکات توجه کنید:

بایدها را از زندگی خود حذف کنید.

بایدها موقعیت های مشروطی هستند که از بیرون بر ما تحمیل شده اند. چه کاری باید انجام دهم؟ چه چیزی باید بخواهم؟ چه چیزی باید داشته باشم؟ و چه کسی باید باشم؟

موقت کنار بگذارید. توجه داشته باشید، پرداختن به برخی بایدها برای کنترل زندگی لازم است، ولی این نکته مهم است که تا چه اندازه تحت نفوذ آن قرار دارید.

افکار خود را دوباره ارزیابی کنید

افکارشما، شامل باورهایی هستند که درباره خود، دیگران، زندگی و آینده دارید و آن را کاملا حقیقی و موجه میدانید. بسیاری از باورهای امروز شما، حاصل اندیشه اطرافیان شما هستند. متأسفانه بعضی از این باورها به دلیل آنکه به شما تلقین شده اند و منشأ درونی ندارند و استدلال و منطقی پشت آنها وجود ندارد، نه تنها در زندگی به شما کمک نمی کنند، بلکه شما را با تعارض و سردرگمی روبه رو می سازند. برخی باورهای بیهوده ای که شما را تحت تأثیر قرار می دهند به این قرار است:

– برای انجام کار، وقت کافی ندارم.

– نمی توانم تغییر کنم، این شخصیت من است.

– اگر بر خواسته هایم متمرکز شوم، انسان خودخواهی هستم.

– مردمی که خوشبین هستند، واقع گرا نیستند.

– برای خوشحال بودن باید پول، عشق و چیزهای زیادی داشت.

– در این زندگی محکوم هستیم که کارهایی انجام دهیم که دوست نداریم.

مقاله پیشنهادی : ذهن آگاهی و تأثیر آن بر سبک زندگی

ارزیابی گام به گام خواسته ها جهت داشتن زندگی بهتر

ارزیابی گام به گام خواسته ها جهت داشتن زندگی بهتر

اما چگونه تغيير را آغاز کنید؛

اگر خواهان تغییر جدی هستید و می خواهید جایگاه بهتری نسبت به آنچه در حال حاضر دارید، داشته باشید بهتر است افکار، کلمات و اعمالتان را تغییر دهید، حتی اگر در این مسیر زحمات زیادی را تحمل کنید. برای آن که به خلق مجدد خود و زندگیتان بپردازید به شیوه زیر عمل کنید؛

از فهرست خواسته های خود کارهایی که می خواهید انجام دهید، چیزهایی که می خواهید داشته باشید یا فردی که می خواهید باشید که در تمرینات قبلی آماده کرده اید، یک مورد را انتخاب کرده ، مراحل زیر را برای آن انجام دهید:

درباره آن انتخاب (خواسته) فکر کرده و آن را ارزیابی کنید :

۱)هر آنچه در اطراف شما وجود دارد، با یک طرح اولیه شروع شده است. به اتاقی که ارزیابی کنید: در آن نشسته اید توجه کنید، پنجره، زمین، در، کامپیوتر و … تمام اینها زمانی بی ایده در ذهن فردی بوده است. پس اولین قدم برای خلق و نواوری، فکر کرد است. اما باید تصویری روشن و مشخص از آنچه می خواهید، در ذهن داشت باشید.

برای داشتن این تصویر روشن، لازم است نیازهای عاطفی خود را در مورد خواسته هایتان کشف کنید، به عبارتی دریابید چه عاطفه و نیاز درونی در پس خواسته هایتان وجود دارد. برای مثال، اگر خواهان خرید اتومبیل اید، می توانید برای پی بردن به نیاز درونی خود سؤالاتی از این قبیل از خود بپرسید:

می خواهم اتومبیل بخرم. چرا؟ …

برای آن که قادر باشم دور شهر بگردم، چرا؟

برای این که محتاج دیگران نباشم. چرا؟

برای اینکه مستقل باشم. چرا؟

برای آنکه بتوانم هر زمان که دلم می خواهد، تردد کنم. چرا؟

میخواهم کنترل زندگی در دستم باشد و… برای هر خواسته مادی یک پشتوانه عاطفی و یک نیاز درونی وجود دارد. این نیاز را کشف کنید. بسیاری مواقع کشف آن نیاز درونی سبب می شود خواسته های خود را بهتر شناخته و به واقعی یا غیرواقعی بودنشان و نیز ضروری یا غیرضروری بودنشان، پی ببرید.

این روش به شما کمک می کند تصورات خود را شفاف تر سازید و خواسته های حقیقی و غیر حقیقی خود را کشف کنید. ضرورت های خود را بشناسید تا بتوانید اولویت بندی مناسبی برای نیازها، خواسته ها و آرزوهای حقیقی خود قائل شوید.

۲) پس از ارزیابی خواسته خود، آن را بر روی کاغذ آورده و دربارة آن صحبت کنید: پس از آن که تصویر روشنی از آنچه می خواهید، به دست آوردید و نیازهای درونی خود را به طور حقیقی کشف کردید، خواسته خود را بنویسید و آن را اعلام کنید. نظر می رسد وقتی درباره خواسته خود صحبت می کنید، خواسته هایتان به حقیقت ، شدن پیش می روند. درست مثل آنکه به جهان اعلام میدارید قراراست چه اتفاقی رخ دهد. در بسیاری موارد نیز آگاهی یافتن دیگران درباره خواسته های شما و یاری رساندن آنها سبب می شود در مسیر آنچه که خواهانش هستید، گام بردارید. اظهار قاطعانه یک خواسته، آن را به صورت یک هدف در آورده و به واقعیت نزدیک می سازد.

۳) خواسته خود را به مرحله عمل در آورید: گام های کوچکی بردارید. آخرین مرحله خلق و نوآوری، عمل کردن است. بعد از اینکه درباره خواسته هایتان به طور شفاف و مشخص اندیشه کردید، آن را به روی کاغذ آورده و درباره آن صحبت کردید، قدم های محسوسی بردارید. فعالیتهای خود را گام به گام به سمت خلق چیزی که می خواهید آغاز کنید. همیشه انتظار گام های بلند را نداشته باشید، گامهای کوچک ولی پیوسته در بسیاری مواقع، به شکل مطلوبی شما را به نتیجه می رساند. استمرار، پشتکار و توکل به خدا را از یاد نبرید.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false