×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
عوامل مؤثر جهت داشتن ذهن آماده

برای داشتن یک ذهن آماده و حفظ هوشیاری روش های طبیعی نظیر مصرف خوراکی های مغزی یا گیاهان دارویی ذهن و بدنه سالم تری داشته باشیم . شما می توانید با استفاده از تکنیک های روانشناختی توانایی های شناختی مغزتان نظیر حافظه ، توجه ، اعمال اجرایی و هوشیاری را بالا ببرید و با پیشگیری از زوال شناختی در سنین بالا ذهنی تیز و هشیار داشته باشیم . با رعایت هرچه بیشتر مواردی که در این مقاله با شما در میان می گذاریم می ‌توانید ذهنی آماده و هوشیار داشته باشید ، با ما همراه باشید .

مطالب مفید : تسلط بر ذهن

استفاده از مواد مغذی جهت افزایش تمرکز و داشتن ذهن آماده

داشتن یک رژیم غذایی متعادل و متناسب بسیار در این زمینه و داشتن ذهن آماده کمک کننده است .خوراکی های وجود دارد که با مصرف آنها می توانید به سرحال بودن و هوشیاری مغزتان کمک کنید . این نوع خوراکی ها به عنوان غذای مغز شناخته می شود شود که شامل :

غذاهای حاوی آنتی اکسیدان

غذاهایی در این دسته در برابر اُفت شناختی وابسته به سن مثلاً اختلال در حافظه ، توجه و حل مسئله نقش محافظتی دارد . مطالعات نشان می‌ دهد که مواد غنی از آنتی اکسیدان مثل ویتامین c و ویتامین e می تواند سرعت ایجاد افت شناختی را کاهش دهد .

مصرف ماهی و بذر کتان

استفاده از مواد مغذی جهت افزایش تمرکز و داشتن ذهن آماده

ماهی های نظیر سالمون و ساردین و همچنین بذر کتان روغنی غنی از اسید چرب امگا ۳ می باشد . در واقع کار امگا ۳ محافظت از سلول های مغزی می باشد که این ماده به عنوان عاملی جهت مقابله با نا کارآمدی های مغزی معرفی می شود و تحت تأثیر افزایش سن ایجاد می گردد . آمارها نشان می دهد که اُمگا ۳ در میان دیگر مواد مغذی در بالا بردن توجه جهت داشتن ذهنی آماده نقش مهمی دارد ، به گونه ای که میان مصرف مکمل های اُمگا ۳ و کاهش نشانه های کم توجهی در کودکان رابطه مستقیمی وجود دارد .

چای سبز

مصرف چای سبز می ‌تواند قدرت حافظه و یادگیری را بالا ببرد . بر اساس آزمایشی که بر روی موش ها انجام شده ثابت گردیده است است با خوردن یک لیوان چای سبز به صورت روزانه می توانید به بهبود فعالیت های شناختی مغزتان کمک نمایید ، پس بهتر است از خواص چای سبز غافل نشوید .

بیشتر بخوانید : رابطه چای سیاه و قهوه و چای سبز با سلامت انسان

مصرف گیاهان دارویی جهت افزایش سلامتی و داشتن ذهن آماده

میان انبوهی از خوراکی ها و مواد غذایی گیاهان دارویی نیز به شما کمک می کند که همیشه سرحال و هوشیار باشید و ذهن آماده ای داشته باشید نمونه از این گیاهان دارویی شامل کرکیومین و رزماری می باشد .

کرکیومین به ماده زرد رنگ در زرد چوبه گفته می شود که برای توانایی شناختی بسیار مفید است . طبق تحقیقات انجام شده کرکیومین می‌ تواند منجر به بالارفتن نوعی اسید چرب اُمگا ۳ و نوعی اسید در مغز شود . در واقع این اسیدهای چرب تأثیر مثبتی بر روی سلامت مغز و افزایش توان شناختی دارد .

مصرف گیاهان دارویی جهت افزایش سلامتی و داشتن ذهن آماده

استفاده روزانه گیاه رزماری به خصوص در سالمندان می تواند عملکرد شناختی و حافظه آنها را ارتقا دهد .

تکنیک های روانشناختی جهت داشتن ذهن آماده

خودتان را باور داشته باشید

عقاید نادرست در رابطه با افزایش سن در ذهن اشخاص می ‌تواند در اُفت حافظه آن ها دخیل باشد . افراد مسن و میانسال هنگامی که در معرض کلیشه های قالبی در ارتباط با افزایش سن و حافظه قرار می گیرند دچار اُفت عملکرد های مرتبط با حافظ همی شوند . افرادی که اعتقاد دارند روی حافظه خود کنترلی ندارند کمتر احتمال دارد که جهت حفظ و بالا رفتن مهارت های شناختی خود تلاش کنند . همین علت ساده می تواند احتمال دچار شدن به اُفت حافظه را در وی بیشتر کند .  در واقع اگر باور داشته باشید که می ‌توانید حافظه بهتری داشت و با انجام تمرینات مناسب این باور را عملی کنید شانس بیشتری خواهید داشت که در بلن دمدت هوشیاری خود را حفظ کنید .

جلوگیری از اُفت حافظه با مرور کردن

مرور کردن به عنوان ابزاری جهت یادگیری هنگامی بیشترین قدرت را دارد که طبق زمان بندی مناسب انجام گردد . بهتر است همانند زمانی که شب امتحانی درس می خوانید از تکرار مداوم یک متن در بازه زمانی کوتاه خودداری کنید . در عوض مطالعه مطالب مهم را به بازه های زمانی که کم کم طولانی می ‌شود موکول نماییم . به این صورت که ابتدا یک ساعت ، سپس هر چند ساعت و در آخر هر روز مطلب را مرور نمایید . در واقع فاصله گذاشتن بین مرور ها به بهبود حافظه کمک می کند ، به خصوص زمانی مفید است که می خواهید اطلاعات پیچیده‌ای را به خاطر بسپاریم .

بیشتر بدانید : بهترین خوراکی ها برای افزایش تمرکز

تمرکز بیشتر با تغییر در سبک زندگی

برای داشتن ذهن آماده و تبدیل نمودن خود به یک فرد سرحال و هوشیار بهتر است تغییراتی در سبک زندگی تان ایجاد کند این تغییرات عبارتند از :

خواب کافی – ورزش – مدیریت استرس – کاهش مصرف سیگار و الکل .

مطالعات انجام شده نشان می دهد پیاده روی به مساحت حداقل ۹٫۵ کیلومتر در هفته می ‌تواند از حافظه افراد در سنین بالا محافظت نماید . همچنین انجام ورزش به صورت منظم راهکاری مناسب جهت مقابله با کوچک شدن مغز بر اثر بالا رفتن سن است  .

گسترش روابط دوستانه

تکنیک های روانشناختی جهت داشتن ذهن آماده

رابط دوستانه می ‌تواند در سلامتی و طول عمر ما دخیل باشد . در روابط دوستانه که به هم محبت و توجه دارند هورمون‌های استرس کاهش پیدا می‌ کند . با کاهش این هورمون ها سلامت رگ های قلبی ، تنظیم سطح قند ، خون عملکرد دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بالا می رود . در واقع داشتن روابط خوب و صمیمانه به ما کمک می کند خواب بهتر و رژیم غذایی سالم تری داشته باشیم و کمتر سیگار بکشیم . در نقطه مقابل داشتن روابط معنی‌ دار و مستحکم با دیگران به کاهش توانایی های شناختی درسن بالا ، افسردگی همچنین نرخ مرگ و میر تأثیر بسزایی دارد .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false