×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
چگونگی خواب در بارداری - تصویر اصلی

شرایط زنان در دوران بارداری در مقایسه با حالت عادی بسیار متفاوت می باشد . بارداری حتی در خواب زنان نیز  تاثیر گذار است و زنان آبستن نمی توانند به حالت گذشته دراز کشیده و استراحت نمایند  . این موضوع گاهی باعث ناراحتی آن ها و جلوگیری از استراحت کافی می شود. به همین علت در این مقاله قصد داریم تا درباره روش هایی صحبت کنیم که به شما کمک می کنند تا بتوانید استراحت کافی را داشته باشید، بدون آنکه به خود یا جنین تان آسیبی برسد. در دوران بارداری ، عوامل زیادی باعث اختلال در خواب می شود ، در صورتی که زنان باردار احتیاج به استراحت کافی برای سلامتی خود و همچنین رشد مناسب جنین دارند . از عواملی که باعث مشکل خواب در بارداری می شود می ‌توان به افزایش اندازه شکم ، درد در قسمت کمر، سوزش معده و تنگی نفس اشاره کرد .

بیشتر بخوانید: نکات فرزند داری قبل از بارداری

مشکلات خواب در بارداری در سه ماهه اول

در این دوران افزایش سطح پروژسترون باعث ایجاد خواب آلودگی در خانم ها می شود، اما مشکلات زیادی از یک خواب راحت جلوگیری می نماید ، از این مشکلات می ‌توان به تکرر ادرار و همچنین حالت تهوع اشاره کرد. زنان در این دوره باید از آب و مایعات برای جلوگیری از یبوست و تورم ، به میزان زیاد استفاده کنند اما این باعث تکرر ادرار در آنها می شود، به همین علت توصیه می شود تا در طول روز چند لیوان آب و همچنین مایعات را مصرف نمایید و در هنگام شب ، مصرف مایعات را کم کنید تا این مشکل اندکی کاهش پیدا کند و همچنین از ایجاد یبوست جلوگیری نماید. حالت تهوع یکی دیگر از مشکلات زنان در زمان خواب در بارداری می باشد که بیشتر در هنگام صبح به اتفاق می افتد . البته این حالت تهوع ممکن است در هر زمانی از روز یا شب رخ دهد و یک مسئله طبیعی است .

چگونگی خواب در بارداری - تصویر دو

 

برای جلوگیری از ایجاد این حالت توصیه می شود تا زنان در هنگام صبح از بیسکویت و یا غلات خشک ، قبل از خروج از رختخواب استفاده کنند . در این دوران سعی کنید از خوابیدن بر روی معده اجتناب نمایید همچنین در این سه ماه، احساس گر گرفتگی در زنان زیاد خواهد شد که استفاده از یک پنکه یا کولر برای خنک نگه داشتن دمای بدن مناسب است . در صورتی که در این دوران دچار خروپف شدید به هیچ عنوان نگران نباشید زیرا این اتفاق در اکثر زنان باردار بسیار رایج می باشد . توجه نمایید که در این سه ماه از مصرف هرگونه قرص خودداری نمایید و برای مصرف قرص با پزشک خود مشورت کنید .

همچنین بخوانبد : دیابت بارداری

مشکلات خواب در بارداری در سه ماهه دوم

این دوران، دوره ی آرام تری نسبت به سه ماهه اول و سه ماهه آخر بارداری می باشد ، چرا که تغییرات هورمونی کاهش پیدا می کند و در سه ماهه سوم دوباره دچار افزایش می شود . در صورتی که سطح آهن شما پایین است ممکن است دچار سندروم پای بیقرار شوید که در این دوره و سه ماهه آخر بارداری افزایش می یابد و باعث خواب رفتگی پا می شود . برای جلوگیری از ایجاد این مشکل ، سعی کنید هر روز یک پیاده روی سبک داشته باشید . در این دوران باید سعی کنید که حتما روی پهلوی چپ خود دراز بکشید ، چرا که رشد جنین در این دوران باعث افزایش حجم رحم و فشار به معده می شود و سوزش معده در این زمان آغاز می‌شود. بنابراین بهترین حالت دراز کشیدن در دوره بارداری خوابیدن به پهلو می باشد . البته توجه کنید که خوابیدن به پهلوی چپ باعث راحتی بیشتر شما و جلوگیری از آسیب دیدن جنین خواهد شد . در صورتی که به روی پهلوی چپ خود دراز بکشید و استراحت نمایید میزان خون و مواد مغذی بیشتری به کودک شما می رسد و همچنین جنین در وضعیت مناسب تری قرار می گیرد . سعی کنید در این روش زانوهای خود را خم کرده و از بالشی بین پاهای تان استفاده کنید تا به این ترتیب کمردرد نیز کاهش پیدا نماید . خواب در بارداری مسئله ی دارای اهمیتی است که اهمیت آن در این دوران بیشتر می شود.

بیشتر بدانید : ازدواج در سنین پایین

چگونگی خواب در بارداری - تصویر یک

مشکلات خواب در بارداری در سه ماهه آخر

در این دوران نیز روی پهلوی چپ خود دراز بکشید تا از سوزش معده و تنگی نفس جلوگیری کنید . اگر در این دوران احساس سوزش معده دارید ، ارتفاع بالش خود را بالاتر ببرید تا از بالا آمدن اسید معده جلوگیری شود و همچنین سوزش سر دل شما رفع شود . خوابیدن به پهلو از تنگی نفس نیز جلوگیری می کند ، فقط توجه نمایید که در خوابیدن به این صورت بهتر است در قسمت پشت خود چند بالش قرار دهید و به عنوان پشتی از آنها استفاده نمایید. در صورتی که خواستید به پهلوی راست خود باز گردید به آرامی بلند شده و بنشینید و سپس به پهلوی راست متمایل شوید و دوباره دراز بکشید . در ماههای آخر بارداری در صورتی که یکسره از پهلوی چپ به پهلوی راست بچرخید، امکان خفگی جنین وجود دارد پس حتما از چرخش ناگهانی به پهلوی دیگر جلوگیری نمایید. خواب در بارداری به صورت طاق باز مشکلات زیادی برای شما ایجاد می‌ کند که یکی از آنها مشکلات متابولیسمی در بدن می باشد ، به این ترتیب که در سیستم تنفس شما اختلال ایجاد می شود و همچنین عملکرد سیستم گوارش مختل می شود . خوابیدن در بارداری به صورت طاق باز باعث کاهش فشار خون و همچنین کاهش گردش خون به قلب و نوزاد خواهد شد . پس سعی کنید از خوابیدن به این صورت جلوگیری کرده و در صورتی که از خوابیدن روی پهلوی چپ خسته شدید ، مدت کوتاهی را روی پهلوی راست خود استراحت نماید .

امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله به خواب آرام شما در دوران بارداری کمک کند. از همراهی تان بسیار سپاس گزاریم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false