×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
کاروانسرای خاتون آباد

کاروانسرای خاتون آباد پاکدشت در تاریخ ۱۲۳۸ هجری – شمسی توسط روحانی مرحوم ملا علی کنی بنا شده است. خاتون آباد در دوره ی قاجار راه ارتباطی چند شهر مختلف کشور به تهران بوده و میان بزرگراه تهران و مشهد واقع شده است .
کاروانسرا در قسمت غربی بخش خاتون آباد از بناهای تاریخی شهرستان پاکدشت محسوب می شود . بنا به تحقیقات انجام شده و گفته های ساکنین بومی این شهر این بنا زمان قاجار برای رفاه حال زائرین مشهد و محل بدرقه و استقبال زائرین بوده است که مرحوم ملاعلی کنی نیز که قصد عزیمت به مشهد را داشته وقتی برای استراحت به این منطقه می آید و استراحتگاهی یافت نمی کند تصمیم به ساخت این بنا می کند .

کاروانسرای خاتون آباد در پاکدشت

بنای بیرونی و بنای داخلی کاروانسرای خاتون آباد

بنای بیرونی این کاروانسرای تاریخی از نوع چهار دیواری و بنای داخلی آن شامل ایوان ورودی ، صحنی وسیع ، حجرات بزرگ و کوچک و اصطبل های ستون دار که چشم انداز بی نظیری به این کاروانسرا بخشیده است .
این بنا از زمان قاجار تا به امروز بافت قدیمی خود را حفظ کرده است و همانگونه که در عکس مشاهده می کنید . با انتقال مالکیت این کاروانسرا از صاحب نسق های خاتون آباد به اشخاص غیر بومی ، درهای آهنی در ورودی این بنا نصب شده که ظاهری نامطلوب به بافت ساختاری کاروانسرا بخشیده است .

کاروانسرای خاتون آباد در شهرستان پاکدشت
کاروانسرای خاتون آباد در سال ۱۳۸۲ توسط میراث فرهنگی تهران به ثبت تاریخی رسید و با شماره ثبت ۱۰۳۳۵ جزء آثار ملی ایران شناخته شد . طبق گفته ی کارشناس میراث فرهنگی این بنا باید مرمت و تعمیر شود و به یک مکان گردشگری و تفریحی و درون آن به بازار خرید و فروش صنایع دستی تبدیل شود .

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false