×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۲۱ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
کاریزما چیست ؟ چگونه کاریزماتیک باشیم ؟ - تصویر اول

کاریزما به معنای مهارت های عالی ارتباطی و میان فردی است ، افراد کاریزماتیک قابلیت جذب دیگران و تأثیر گذاری بر روی آنان را دارند . به طور معمول تشخیص یک فرد کاریزماتیک بسیار آسان است اما از این که بخواهیم بگوییم چه مهارت ها و ویژگی هایی دارد که می تواند بر روی دیگران تأثیر بگذارد بسیار سخت است . انواع مختلفی از افراد کاریزماتیک هست که برخی از آنان امکان دارد شخصیتی آرام و ساکت داشته باشند و برای جذب دیگران به جای حرف زدن بر جذابیت های درونی خود تکیه می کنند . در صورتی که افرادی با شخصیت های پرشور با حرف زدن دیگران را جذب و تحت تأثیر قرار می دهند . در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد افراد کاریزماتیک و اینکه چگونه کاریزماتیک شویم به طور مفصل بحث نماییم  .

بیشتر بخوانید : شخصیت دو قطبی

کاریزما به چه معناییست ؟

طبق تحقیقاتی که محققان دانشگاه تورنتو بر روی ۱۰۰۰ نفر از افراد درباره ی کاریزما انجام دادند و به این نتیجه رسیدند کاریزما در افراد ترکیبی از توانایی و تأثیر گذاری است که این افراد می توانند در هرجایی که حضور پیدا می کنند توانایی رهبری جمع را دارند و بر روی افراد به راحتی تأثیر می گذارند .

آنها دریافتند که کاریزما از ترکیبی از آنچه آنها “توانائی” و “تأثیرگذاری” نامیده می شوند ، است. به طورکای ویژگی یک فرد کاریزماتیک در صورتی که در یک اتاق یا محلی باشد :

• توانایی تأثیرگذاری بر افراد را دارد .

• به راحتی می داند چگونه یک گروه را هدایت نماید .

• باعث این می شود که افراد احساس راحتی داشته باشند .

• اغلب به مردم می خندد .

• به راحتی با جمع و با هر فردی سازگار و همراه می شود .

کاریزما چیست ؟ چگونه کاریزماتیک باشیم ؟ - تصویر دوم

چگونه مهارت کاریزماتیک داشته باشیم ؟

برای تمرین داشتن مهارت کاریزماتیک باید بر روی دو المان نفوذ یا جذب و محبت خود و تأثیر بر دیگران تمرین نماییم .

نفوذپذیری

برای داشتن تأثیر و نفوذ در دیگران به سه مورد اصلی توجه نمایید :

• حضور تأثیر گذار

• توانایی نفوذ

• توانایی رهبری

افراد کاریزماتیک افرادی هستند که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند یا این صفت را به صورت ظاهری در ارتباط با دیگران دارند و خود را بسیار باور داند و در مواجه با هر مشکلی مقاوم و مثبت نگر هستند .

اعتماد به نفس در برقراری ارتباط در موقعیت های مختلف ، یک به یک ، در گروه ها و در مقابل مخاطبان مهارتی است که افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند. یک شخص کاریزماتیک نه تنها می تواند در ارتباطات با دیگران اعتماد به نفس ظاهری داشته باشد ، بلکه می تواند به دیگران نیز کمک کند که اعتماد به نفس داشته باشند ، در نتیجه فرآیند ارتباطات را تقویت می کنند . افراد کاریزماتیک بدون داشتن انرژی منفی و روحیه سرزنش گر اعتماد به نفس و انرژی مثبتی دارند و قابلیت این ویژگی ها به دیگران را دارند .

این بدان معنی است که آنها سعی می کنند در افراد ، موقعیت ها و رویدادها بهترین ها را ببینند . آنها معمولاً شاد هستند و از مشکلات برمی گردند ، زیرا مقاومت خوبی دارند . افراد کاریزماتیک این توانایی را دارند که دیگران را ترغیب به دیدن کارهایی انجام می دهند بکنند ، بنابراین می توانند احساس شور و شوق کنند و دیگران را به احساس خوش بینی تر تبدیل کنند .

تفکر مثبت و خوش بینی می تواند نیروهای قدرتمندی برای مذاکره موفق و حل مسئله باشد .

افراد کاریزماتیک همچنین مهارتهای ترغیب و تأثیرگذاری بسیار خوبی دارند . آنها غالباً می توانند مردم را به آنچه می خواهند و در یک امر مشترک متحد می کنند ، تبدیل کنند .

کاریزما چیست ؟ چگونه کاریزماتیک باشیم ؟ - تصویر سوم

رهبران کاریزماتیک

رهبران کاریزماتیک ممکن است بتوانند پیروان خود را تحت تأثیر و ترغیب به انجام کارهایی قرار دهند که حتی ممکن است غیرممکن به نظر برسند . آنها می توانند افراد را به انجام کارهای سخت انگیزه دهند . با این حال ، یک ترفند اعتماد به نفس کاریزماتیک ممکن است بتواند از مهارت های خود برای جلب اعتماد و احترام به قربانیان خود استفاده کند ، تا با استفاده از این روش ها به اهداف خود راحتتر دست یابند .

توسعه توانایی نفوذ :

ویژگی مهمی که در نفوذپذیری وجود دارد این است که افراد کاریزماتیک اغلب مهارتهای رهبری بسیار خوبی دارند. آنها ممکن است به عنوان “رهبران طبیعی” تلقی شوند ، حتی اگر آنها اغلب سالها را صرف انجام مهارت های خود برای رسیدن به رهبری بی دردسر کرده اند. آنها می توانند از انواع سبک های رهبری متناسب با شرایط و مواردی که پیشرو هستند استفاده کنند. آنها معمولاً در توسعه و سپس برقراری ارتباط بینش بسیار خوب هستند و به طور کلی مهارت های ارتباطی عمومی آنها غالباً قوی است .

برای توسعه توانایی ویژگی باید هوش هیجانی خوبی داشته باشید و با درگیر کردن و تأثیر گذاشتن دیگران با بر انگیختن احساسات افراد و خوشرویی حین صحبت می تواند این توانایی را در شما توسعه دهد .

توانایی حضور با اعتماد به نفس :

برای گسترش این توانایی باید هنر بازیگری خوبی داشته باشید و با کنترل احساسات و ضعف های خود با اعتماد بالا و هر چند ظاهری در جمع حضور پیدا نمایید همچنین برای رسیدن به آنچه می خواهید ، می توانید هم احساسات خود و هم دیگران را بطور مثبت مهار کنید.

افراد کاریزماتیک وقتی این کار را به بهترین نفع خود می کنند ، در نشان دادن احساسات واقعی خود بسیار خوب هستند . آنها معمولاً در نقاب زدن یا عمل کردن به گونه ای نیز خوب هستند که باعث می شود دیگران آنچه را می بینند باور کنند.

افراد کاریزماتیک بیشتر گوش می دهند :

به همین دلیل این افراد چیزهای جالبی برای گفتن دارند و در صورت ارتباط برقرار کردن با دیگران در مورد مسائل مختلف می توانند دیگران را به راحتی قانع کنند و راه های ارتباط با دیگران را به راحتی می دانند .

این افراد هنگام صحبت به خوبی می توانند در مورد مسائل مختلف به راحتی صحبت نمایند و مسائل را به آسانی شرح دهند . این افراد به خوبی می دانند در چه شرایطی باید جدی باشند و چه مواقعی باید لحن طنز گونه و لبخند داشته باشند . هنگامی که آنها در موقعیت های گروهی یا فردی قرار دارند ، افراد کاریزماتیک از زبان بدن باز و آرام استفاده می کنند ، از جمله تماس چشمی . آنها مراقب باز خورد مخاطبان خود خواهند بود و بر این اساس موقعیت خود را روشن می کنند . هنگامی که در گروه های بزرگتر یا ارائه به دیگران ، زبان بدن را در تلاش برای شامل همه افراد اغراق خواهد شد آنها به احتمال زیاد سؤالهای باز می پرسند تا به آنها در درک دیدگاه ها ، نظرات و احساسات دیگران کمک کنند و به دلیل توانایی خود در ایجاد احساس راحتی دیگران ، غالباً جوابهای صادقانه و صمیمانه دریافت می کنند. افراد کاریزماتیک تمایل دارند با یادآوری جزییات مکالمات قبلی ، نسبت به دیگران همدلی و توجه داشته باشند و بنابراین احترام و اعتماد به نفس می آورند .

افراد کاریزماتیک به راحتی می توانند با دیگران ارتباط برقرار نمایند :

یک لبخند صمیمانه ، حفظ تماس چشمی ، مؤدبانه و مودب بودن روشی بسیار مؤثر برای جذب افراد در کنار شماست . اگر افراد به خوبی رفتار کنند و شما از آنها خوب باشید ، افراد به احتمال زیاد کارهایی می کندد که شما انجام می دهید .

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false