×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۳ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
کدام را انتخاب خواهید کرد؟-پاکدشت نیوز

فرض کنیم شما به یکی از همکارانتان بسیار علاقه مند شده اید. دوست دارید با او ارتباط برقرار کنید یا به خواستگاری اش بروید، اما نمی توانید چرا؟ در ذهن شما ، رفتن پیش همکارتان و درخواست ملاقات از او به معنای ناراحتی است. شما به خود می گویید: خداوندا! اگر می توانستم قدم جلو بگذارم چقدر از دوستی با او خوشحال می شدم.» اما از سوی دیگر ندایی از درون تان فریاد می زند: « شاید قبول نکند. شاید هیچ علاقه ای به تو نداشته باشد.»

کدام را انتخاب خواهید کرد؟ انتخاب کدام راه برای تان ساده تر است؟ لذت برقراری دوستی یا ناراحتی ناشی از رد پیشنهادتان؟ براحتی می توانم پاسخ تان را حدس بزنم: فرار از ناراحتی! در اغلب موارد، هنگام شروع یا عدم شروع هر کار، نیاز به اجتناب از ناراحتی بسیار قوی تر از میل به لذت و خوشی است. براساس تحقیقاتم در مورد رفتارهای بشری به این نتیجه رسیده ام که همه ی مردم تقریبا هر کاری را به دلیل اجتناب از ناراحتی انجام می دهند.

 

کدام را انتخاب خواهید کرد؟

برزخ انتخاب

حال سؤالی از شما دارم. اگر قرار باشد بین دو مسأله ی ناراحت کننده یکی را انتخاب کنید، چه می کنید؟ همه ی ما در چنین برزخی گیر افتاده ایم. اگر کاری را انجام دهیم برای مان ناخوشایند است و اگر انجام اش ندهیم، باز هم احساس ناخرسندی خواهیم کرد. مثلا تصور کنید در رستوران نشسته اید و در میز روبروی تان خانم جوان و زیبایی توجه شما را جلب کرده است. شما به خود می گویید: «اوه خدا جان! اگر همین الان نزد اونروم و با او قرار ملاقات نگذارم دیگر هرگز وی را نخواهم دید.» مسلما این مساله بسیار ناراحت کننده است، اما از سوی دیگر فکر می کنید اگر به سراغش بروم و او پیشنهادم را قبول نکند چه؟ در آن صورت نیز واقعا ناراحت می شوید. بنابراین آنچه انجام خواهید داد بسته به آن است که کدام رنجش برای شما شدیدتر باشد: محرومیت از دیدار مجدد آن خانم یا شنیدن جواب منفی از او.

اکثر دانشجویان کارهای پایان ترم خود را یک هفته قبل از امتحانات و یا حتی درست شب قبل از پایان ترم تمام می کنند. چرا؟ تمام طول ترم را صرف کارهای پایان ترم کردن اصلا خوشایند نیست و برای اغلب دانشجویان، شروع این کار ناخوشایند بسیار سخت است؛ اما شب قبل از امتحان، وقتی که هیچ کاری انجام نداده اند، تصور شکست در امتحانات برای شان بسیار ملموس می شود و در واقع طعم احساسی ناخوشایندتر از کار نکردن را می چشند و برای فرار از این ناراحتی، بلافاصله دست به کار می شوند.

برای اینکه بتوانید براحتی از عهده ی کارهای پایان ترم خود برآیید باید این دو ناراحتی را در دو کفه ی ترازو بگذارید: درد و رنج ناشی از کار با طعم تلخ شکست در امتحانات؟ هر زمان که باید بین دو ناراحتی یکی را انتخاب کنید، همین روش را در پیش گیرید. دو ناراحتی را در دو کفه ی ترازو قرار دهید.

اغلب مردمان موفق به چنین تعادلی دست یافته اند. آنها نیروهای کشش به سوی خوشی و رانش از ناراحتی را که در زندگی سررشته ی همه ی امور را به دست دارند، تحت کنترل گرفته اند. مسلما شما نیز بارها در چنین موقعیتی بوده اید. ممکن است روزها و روزها دست به کاری که برای زندگی تان بسیار سرنوشت ساز بوده است نزده اید، اما روزی بیکباره منفجر شده اید. به خود گفته اید: «هی، تکان بخور! باید این کار را تمام کنی. همین الان.» زیرا بوضوح احساس کرده اید که انجام ندادن کار به مراتب دردناک تر و ناخوشایندتر از اتمام آن است.

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false