×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
چند روش معروف برای کلاهبرداری اینترنتی

در دنیای اینترنت به دلیل زیاد شدن کاربران و فعالیت های مجازی، همزمان تعداد کلاهبرداران اینترنتی هم زیاد شده است که با استفاده از روش های خلاقانه و نا آشنا برای عموم، دست به سرقت های مجازی زده اند که گاه این سرقت مالی بوده و گاها به صورت معنوی به شخص آسیب می زنند. به صورت کلی کلاهبرداری اینترنتی به تمامی اعمالی می گویند که خلاف قانون بوده و در دنیای اینترنت، باعث آسیب مادی و میا معنوی به شخصی می شود. در این مطلب ما قصد داریم انواع روش های کلاهبرداری از طریق اینترنت را به شما معرفی کنیم که در سال های اخیر افراد زیادی به دام این گونه کلاهبرداری ها افتاده اند. در مورد هر کدام به طور مفید توضیح خواهیم داد، در ادامه با ما باشید.

معرفی چند روش معروف برای کلاهبرداری اینترنتی

 • درگاه پرداخت اینترنتی جعلی یا “فیشینگ”: در این نوع که بیشترین جرایم اینترنتی را شامل می شود، کلاهبردار با استفاده از یک صفحه درگاه پرداخت که بسیار شبیه به دستگاه های پرداخت واقعی است، اطلاعات افراد را ذخیره می کند و سپس صفحه خطای اتصال به بانک را نشان می دهد.

درگاه پرداخت اینترنتی جعلی یا "فیشینگ"

 • اسکیمر: یا همان کارت بانکی جعلی روشی است که با قرار دادن مدارهای مغناطیسی درون دستگاه های کارتخوان یا خودپرداز اطلاعات وارد شده به آن را ذخیره و حک می کنند. این روش با بررسی فیزیکی قابل تشخیص است.
 • کلاهبرداری با رسید جعلی بانکی: در این روش کلاهبردار پس از انتخاب یک جنس به فروشنده یک رسید جعلی را نشان می دهد که مشابه رسید واقعی است.
 • فروشگاه اینترنتی تقلبی: در این روش کلاهبرداری اینترنتی با استفاده از یک فروشگاه اینترنتی غیر واقعی، با نشان دادن اجناس دیگران و قیمت های پایین و نام بردن از شرکت های معروف، سعی دارند خود را فروشنده اینترنتی جا بزنند. و کاربر پس از این که هزینه را ارسال کرد متوجه جریان می شود.
 • آگهی تبلیغات و ویروس ها: در این روش یک تبلیغ یا نمایش در سایت قرار می دهند که ظاهرا جلب توجه می کند. کاربر با کلیک روی آن باعث نصب ویروس روی سیستم خود می شود که باعث هک کردن تمام اطلاعات می شود. به همین دلیل باید روی سیستم برنامه آنتی ویروس نصب شود.
 • سرقت اطلاعات با ایمیل جعلی: در این روش با ارسال پیامک و یا ایمیلی حاوی یک لینک برای پرداخت قبض و … به کاربر تمام اطلاعات حساب های آن ها را ذخیره و سپس خالی می کند. برای جلوگیری از این کار، هرگز لینک های ناشناس را باز نکنید.
 • کلاهبرداری نیجریه ایی: در این روش کلاهبردار خود را نماینده یک شرکت و انجمن معرفی می کند و با مصاحبه با شرکت های بزرگ برای معاملات، تمام حساب های آن ها را خالی می کند و در بیشتر مواقع هم قابل پیگیری نیستند.

دیگر شیوه های کلاهبرداری اینترنتی و روش شکایت از آن

 • برداشت غیر مجاز از حساب با استفاده از رسید خودپرداز: کلاهبرداران با جمع آوری رسیدهای حساب افراد در کناز خودپردازها و دیگر مکان ها و مراجعه به بانک، با ارائه مدارک هویتی جعلی، سعی در سرقت از حساب شخص را دارند.
 • سرقت از حساب به بهانه قرعه کشی: در این روش با ارسال پبامکی برای شخص مورد نظر با محتوای شما برنده شدید آن ها رو لینک می دهند به صفحه درگاه تا با ارسال مبلغی، بتوانند هدیه خود را دریافت کنند.

شیوه های کلاهبرداری اینترنتی و روش شکایت

 • سایت های شرطبندی و مسابقات: در این روش که به دلیلی غیر قانونی بودن کسب و کار پس از سرقت کسی هم پیگیر نمی شود، با دریافت مبالغ مختلف از کاربران در ازای یک بازی فوتبال یا … با عنوان شرط بندی دریافت می کنند و پس از پایان کار سایت را از دسترس خارج می کنند.
 • جعل اسناد یک دیگر از انواع روش های کلاهبرداری اینترنتی است، در این روش با نسان دادن خانه های خالی و زمین هایی که مدتی است استفاده ای از آن ها نشده است، با قیمت کم به عنوان تخفیف به کاربر می فروشند و پس از دریافت هزینه از فرد با استفاده از مدارک جعلی مشخص می شود که این کار سرقت اینترنتی بوده است.

نحوه شکایت از سرقت های اینترنتی: با وجود مراقبت های زیاد باز هم ممکن است این اتفاق برای شما بیفتد، در این صورت باید به پلیس فتا شکایت کنید، پس از تشکیل پرونده قانونی نوبت به رسیدگی . روال قانونی می رسد و اگر شاکی مجرم را بشناسد قاضی پرونده را در دست می گیرد. اما اگر ناشناس باشد، پلیس فتا وظیفه بررسی و یافتن مجرم را دارد. همچنین می توانید برای انجام کار شکایت، به سایت پلیس فتا برای شکایت مراجعه کنید و بخش ارتباطات مردمی را انتخاب نمایید.

نتیجه گیری

با وجود گسترش کسب و کارهای اینترنتی، سرقت های اینترنتی هم زیاد شده است و هرچند مواظب اطلاعات خود باشید باز هم ممکن است مورد سرقت کلاهبرداری اینترنتی قرار گیرید. روش های مختلفی برای کلاهبرداری وجود دارد که در این مطلب آن ها را توضیح دادیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false