×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  پنج شنبه - ۷ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
کنجکاوی ویژه - تصویر اصلی

دانشمندان موفق اغلب موارد کسانی نیستند که بسیار با استعداد باشند بلکه افرادی اند که صرفا با حس کنجکاوی ویژه پیش رفته اند . آن ها در پی جواب سوال خود بوده اند . ویک معتقد است که کنجکاوی چیزی است که «سازمان ها به آن نیاز دارند» در مواقعی که دچار ناپایداری و تغییر می شوند، چون کنجکاوی مواد خام فراهم می کند تا بتوان آن را به طور خلاقیت آمیز با شرایط رو به تغییر تطبیق داد. رابطه بین کنجکاوی و خلاقیت در ادبیات شرح داده شده است. ویلکینسون در مطالعه کارآفرینی خود می گوید: « مهم ترین ابزار خالق اثر، کنجکاوی است » کنجکاوی و خلاقیت بازنمود دو ویژگی پایه ای طبیعت انسان هستند : انگیزه یادگیری و کاوش و انگیزه خلق اشیا جدید و ارزشمند .

بیشتر بخوانید : قدرت جذب و تأثیرات آن

کنجکاوی ویژه به عنوان محرک خلاقیت

با بررسی دقیق تر کنجکاوی ویژه و خلاقیت از جمله رابطه بین آن ها می توان به فرایند های روان شناختی درون سازمان ها پی برد. در حالی که برخی سازمان ها کنجکاوی را به عنوان ارزش اصلی ، محرک نوآوری و منبع مزیت رقابت آمیز می دانند .  محققان بر تاثیرات کنجکاوی از جمله خلاقیت پرداخته اند به جای اینکه خود مقوله کنجکاوی را بررسی کنند. لذا على رغم اهمیت کنجکاوی و خلاقیت و رابطه بین آن ها ، دو ساختار مد نظر این تحقیق هستند که در مطالعات کمی به طور مشترک به بررسی آنها پرداخته اند و این رابطه باید شفاف سازی شود. طبق نظر محققان، کنجکاوی به منزله علاقه به یادگیری ، کشف و تمایل به حل معما می باشد که در پیش بینی خلاقیت فرد نقش مهمی ایفا می کند. لذا در این مقاله رابطه تجربی بین کنجکاوی و خلاقیت بررسی می گردد. درک رابطه بین کنجکاوی و خلاقیت به طور عملی و نظری مهم است. در حالی که تحقیقات زیادی به مزایای خلاقیت آمیز حالات شناختی و پدیده ای پرداخته اند، تحقيق ما به بررسی پتانسیل بالقوه کنجکاوی می پردازد. ما می خواهیم تحقیقات بیشتری به کاوش نقش کنجکاوی در حیات سازمانی و رابطه بین کنجکاوی و خلاقیت بپردازیم .

کنجکاوی ویژه - تصویر یک

هم چنین بخوانید : مثبت اندیشی و اعتماد به نفس

بررسی خلاقیت و کنجکاوی ویژه

کنجکاوی کاوش حل مسئله لاينجل را بر می انگیزد تا از میزان احتمال کاسته شده و حس تسلط حاصل گردد. این نوع کنجکاوی افراد را به حل معما و یافتن پاسخ می کشاند تا در گیر نوعی کنکاش شوند. به هر حال کنجکاوی ممکن است منبع مهم پشتیبان خلاقیت باشد. کنجکاوی افراد را به جستجوی اطلاعات وا می دارد که فراتر از حد نیاز برای حل معما می باشد. برلین بر این نظر بود که کنجکاوی ویژه عامل محرک قوی تر اطلاعات یابی نسبت به کنجکاوی پراکنده می باشد که به خاطر تمایل به حل معمای در دسترس می باشد. لذا افراد به جزئیات معما پی می برند. به نظر کاندینز کی یافتن جواب معما نیاز به پیشرفت تدریجی دارد . تحقیقات درباره گاليله نشان می دهد که بررسی های گاليله اغلب منجر به نگرش های غیرمنتظره شده است. اغلب موارد چند شیوه برای حل معما وجود دارد و معما ها جوانبی دارند که نیاز به رویکردهای مختلف یا غیر منتظره دارند. تحقیقات درباره گاليله نشان می دهد که بررسی های گاليله اغلب منجر به نگرش های غیر منتظره شده است. اغلب موارد چند شیوه برای حل معما وجود دارد و معما ها جوانبی دارند که نیاز به رویکرد های مختلف یا غیر منتظره دارند. افرادی که تجربه کنجکاوی خاص دارند، معمولا در گیر شکل هدفمند کاوش می شوند و احتمالات را تجربه می کنند.انتظار داریم کنجکاوی خاص منجر به تولید ایده در طی فرایند خلاقیت آمیز گردد.

برای مطالعه مقاله روانشناسی حافظه در انسان بر روی لینک کلیک کنید

حلقه ایده پردازی به عنوان مکانیسم واسطه در کنجکاوی ویژه

کنجکاوی ویژه تمایل شدید به یافتن توضیح معما یا پدیده را به وجود می آورد. طبق نظر ما این تمایل ممکن است افراد را تشویق کند تا از جوانب ایده های اولیه به عنوان ورودی ایده های بعدی به شیوه زنجیره وار استفاده کنند. نخست اینکه معمای حل نشده طبيعتا فاقد اطلاعات بوده و نیاز به راه حل ویژه دارد. در نتیجه این «شکاف اطلاعات» باعث کنجکاوی خاصی در افراد نسبت به راه حل رضایت بخش می گردد. مهم تر اینکه در فرایند جستجو راه حل نهایی، افراد ممکن است به شیوه زنجیره وار ایده های خود را انتقال دهند و به کاوش ایده های مختلف در بخش های متعدد معما بپردازند. معما ها اغلب چند وجهی بوده و حل آنها دشوار است. تمایل به حل معما نوعي فرایند ادراکی را تحریک می کند که فرد را به کاوش احتمالات مختلف وا می دارد. به علاوه آنها مایل نیستند دست از کار بکشند و سعی دارند به راه حل توجیه پذیر دست یابند. این فرایند حلقه ایده ها نام دارد که به عنوان استفاده از جوانب ایده های اولیه به عنوان ورودی ایده های بعدی به شیوه دنباله دار تعریف می گردد. حلقه ایده پردازی بازنمود مکانیسمی است که از طریق آن افراد می توانند بر مفاهیم آشنا غلبه کنند. هر ایده یک جنبه از ایده قبلی را حفظ می کند اما با این وجود در جهت گیری جدید پیش می رود تا به بررسی یک بخش از معما بپردازد که با ایده های قبلی حل نشده است.

کنجکاوی ویژه برادران رایت

کنجکاوی ویژه - تصویر دو

تجربه برادران رایت از ساخت هواپیما مثال خوبی از حلقه ایده پردازی و کنجکاوی ویژه است. آنها طی مدت طولانی مسئله پرواز را مد نظر داشتند و صاحب مغازه دوچرخه فروشی بودند و ابتدا در فکر ساخت دوچرخه پروازی بودند. سپس در بحث پرواز، به مقوله تعادل دست یافتند. آنها پرندگان را بررسی کردند که چگونه بال می زنند. معمای حل نشده طبيعتا فاقد اطلاعات بوده و نیاز به راه حل ویژه دارد. در نتیجه این شکاف نوعی بادبادک برای حفظ تعادل و «بال زدن» ابداع نمودند. هر ایده نقطه شروع ایده بعدی بود، طوری که ایده نهایی شکل تکمیل شده ایده اولیه بود. لذا مغایر با فرایند های شناختی که متکی بر موقعیت های تصادفی اند، حلقه ایده پردازی شامل روابطی است که متکی بر تجربه فرد با حفظ عناصر اولیه ایده می باشد. لذا حلقه ایده پردازی به فرایند تفسیری مربوط است که در ترکیب مفهومی شامل می گردد، هر چند مولفه های ترکیبی ممکن است با پیشروی ایده حفظ نشود. در مجموع، کنجکاوی خاص منجر به خلاقیت شده و فرد را به کاوش ایده های چندگانه در حل معما وا می دارد. این اکتشاف بازنمود حلقه ایده ها می باشد که فرد ایده ها را به شیوه متوالی مرتبط می سازد و از جوانب ایده اولیه به عنوان ورودی ایده های بعدی استفاده می کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false