×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  جمعه - ۱۵ مهر - ۱۴۰۱  
true
false
یخچال یبر در شهرستان پاکدشت - نمای کلی یخچال

روستای یبر

روستای یبر که پسوند داغلان را به همراه داشته است و به عنوان یبرو داغلان شناخته می شد یکی از روستاهای پاکدشت محسوب می شد که از شمال به سمت حصار امیر ، از شرق به روستای چنگی ، از جنوب به جاده تهران – مشهد و مامازند و از غرب به خاتون آباد محدود شده است .

داغلان کلمه ای ترکی است که مشخص نیست به چه علتی به دنبال یبر با نام این روستا همراه آمده است . پیش از این یبر از دو منطقه یبر و داغلان تشکیل شده است . داغلان گویی محله ای که خرابه باشد می نامند . طبق تحقیقات انجام شده ده یا روستای خرابه ای وجود داشته است که به دلیل عدم سکنه اراضی آن را ضمیمه یبر می کنند و به همین علت این دو منطقه یکی می شوند .

یبر در گذشته پیش از اینکه بافت شهری به خود بگیرد و روز به روز به جمعیت آن افزوده شود روستایی قدیمی بود که در اثر بروز سیلاب گاهی ویران شده و مجدداً خانه های پراکنده در آن ساخته شده است . جمعیت آن تا حدود سال ۱۳۴۰ حدود ۴۰ خانوار کشاورز و دامدار بوده است . هم چنین دو امامزاده نا معروف به نام امامزاده حسن و شازده غفار در شرق یبر وجود دارد که زواری ندارد .

یخچال یبر در پاکدشت

یخچالی قدیمی در یبر وجود دارد که قدمت آن به دوره قاجار می رسد و در کنار باغی اربابی بنا شده است و می توان آن را جزء آثار ملی دانست که متأسفانه به علت بی توجهی در حال خرابی است که طی چند سال گذشته خوشبختانه که بافت قدیمی آن ترمیم پیدا کرده است .

یخچال یبر در شهرستان پاکدشت - جاهای دیدنی پاکدشت

تصویری که مشاهده می کنید نمایی از یخچال یبر در زمستان در زمان های قدیم است که در سایه دیوار بلند آن یخ تهیه می شد . در ضلع شمالی یخچال دیوارهای مرتفع با ارتفاعی بیش از ۱۰ متر احداث شده بود که در پای این دیوار گودال های سر تاسری قرار داشته است که در زمستان آب در آن ریخته می شد .

یخچال یبر در شهرستان پاکدشت - در ورودی یخچال

این تصویر نمای ورودی یخچال یبر را نشان می دهد :

حفره دیواری یخچال یبر که در زمین تعبیه شده است از جنس سنگ های قلوه ای و ساروج ساخته شده است که در قدیم نه تنها از آغشته شدن یخ به گل و لای جلوگیری می کرد بلکه عامل غیر قابل نفوذ هوا به داخل یخچال بود .

محیط این یخچال ۵۴ متر است و ضخامت دیوار ها حدود ۲ متر است در گذشته قطر زیاد این دیوار باعث می شد که در تابستان یخچال خنک باشد و از آب شدن یخ ها جلوگیری شود . شعاع یخچال از داخل حدود ۵/۶ متر است و مساحت داخل آن ۱۳۰ متر مربع می باشد و با عمق حدود ۸ متر که به صورت مخروطی در زمین حفر شده است گنجایش یخ فراوانی داشته است .

در ورودی یخچال سمت شمال غرب است که به عرض و ارتفاع حدود ۲ متر می باشد . در گذشته هوای زیر زمین و داخل یخچال از بیرون خنگ تر و عدم نفوذ هرگونه هوای گرم بیرون با وجود قطر ۲ متری دیوار آن باعث می شد یخ ها آب نشود و در طول تابستان یخ مصرفی روستای یبر و برخی روستاهای همجوار را تأمین می کرد .

 

true
true
true
true
  1. باتری یو پی اس

    با اجازتون بازنشر شد ❤️❤️❤️

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false