×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۲۶ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
12 منطقه شهرستان پاکدشت

اراضی کشاورزی حاشیه شهر به علت تردد مردم و افزایش رفت وآمدها  کشاورزی را مشکل و کاشت صیفی جات را غیر ممکن کرده بود.

ساخت و ساز بی رویه در خارج از محدوده چون قارچی نامتعادل و ناهمگون رو به افزایش نهاد چاره ای نبود جز اینکه کاربری اراضی کشاورزی حاشیه شهر با موافقت شهرداری و دلایل گوناگون برای جلب رضایت استانداری تغییر یابد و به مسکونی تبدیل شود.

در این راستا مناطق گوناگون با نام های مختلف ایجاد شد که به ۱۲ منطقه شهرستان پاکدشت به ویژه در محدوده مامازند اشاره می کنیم :

 

منطقه الهیه در شهرستان پاکدشت 

منطقه الهيه نام اراضی کشاورزی شمال شهرداری از اراضی یبر است که با تفکیک آن به قطعات کوچک و منظور نمودن سهمی برای شهرداری، پارک، فضای آموزشی و سهمی برای مسکونی در اختیار مالکین قرار گرفت. مالکین هم با فروش آن به متقاضیان که بازار تقاضای بسیاری را داشت این منطقه به سرعت ساخته شد. نام الهیه توسط شهرداری انتخاب و روی این منطقه نهاده شد که به الهیه فاز یک و فاز دو تقسیم می شود.

منطقه کرمانیه در شهرستان پاکدشت 

منطقه کرمانیه حدود ۱۵۰ هزار متر زمین بود که در غرب ورزشگاه و شمال خیابان علی ابن ابی طالب قرار دارد و متعلق به تعدادی حدود ۱۰نفر از کشاورزان مامازند بود. صاحب نسق های مالک در این اراضی به قنبر علی کرمانی نمایندگی دادند که کار موافقت با شهرداری را انجام دهد. پس از تعیین سهم شهرداری و فضای آموزشی و سرانه شهرداری سهم اهالی نیز معین و بین آنها تقسیم شد ، چون انجام امور اداری و رابط صاحبان نسق و شهرداری قنبر علی کرمانی بود یکی از اهالی تابلوی بزرگی را تهیه و در خیابان ورودی آن نصب کرد و نام کرمانیه را روی اراضی نهاد. این تابلو چند هفته در این محل نصب بود که شهرداری آن را جمع کرد ولی نام کرمانیه به گونه ای روی آن باقی ماند که حتی در شهرداری هم موقع درخواست جواز کرمانیه نوشته می شود.

منطقه نقشینه در شهرستان پاکدشت 

منطقه نقشینه جنوب جاده تهران – مشهد و غرب بلوار شمالی شهدای قمی و شرق کرمانیه قرار دارد. این محل به آن علت نقشینه نامیده شد که کارخانه کفش نقشینه در آن قرار داشت.

مجتمع ادارات در شهرستان پاکدشت 

مجتمع ادارات نیز در شرق جاده تهران مشهد و جنوب خیابان اوقاف است که متعلق به حدود ۱۵ نفر از صاحبان نسق پاکدشت می باشد . در این محل برای هر یک از ادارات شهرستان پاکدشت قسمتی را در نظر گرفتند و سهم کشاورزان راهم ۲۵٪ زمین تفکیک شده دادند به همین علت این منطقه به مجتمع ادارات موسوم شد.

 منطقه دانشگاه یا باغ بهنيادر شهرستان پاکدشت 

منطقه دانشگاه یا باغ بهنيا در غرب جاده تهران مشهد و جنوب خیابان علامه طباطبایی قرار دارد به این علت بدان باغ بهنیا می گویند که قبل از تفکیک قسمت اعظم آن در اجاره آقای دکتر محمدرضا بهنیا ازاساتید دانشگاه ابوریحان بود که تفکیک شد و چون تعداد زیادی از قطعات آن را برای کارکنان دانشگاه ابوریحان در نظر گرفته بودند این منطقه به اراضی دانشگاه هم موسوم شد.

منطقه فرهنگسرا در شهرستان پاکدشت 

اراضی غرب مامازند تفکیک و از سهم آموزشی آن در زمان وزارت آقای حسین مظفر در وزارت آموزش و پرورش مرکز آموزشی – تفریحی برای کارکنان این وزارتخانه ساخته شد به همین علت اراضی این منطقه به منطقه فرهنگسرا موسوم شد.

منطقه فرمانداری و منطقه پیلات در شهرستان پاکدشت 

اراضی تفکیک شده در غرب فرمانداری که خیابان های مقداد را شامل می شود به منطقه فرمانداری موسوم شد.همچنین  قسمتی از اراضی صاحبان نسق در غرب جاده خاتون آباد به پلشت قرار دارد به نام منطقه پیلات موسوم است.

منطقه پشت ریل در شهرستان پاکدشت 

اراضی غرب کرمانیه و خیابان عريض آن به نام منطقه پشت ریل موسوم شد. این نام به آن علت بود که این خیابان به این صورت عریض نبود در زمان جنگ ایران و عراق برای حمل سريع اسلحه از پارچین به خط راه آهن در وسط این خیابان با ریختن خاک به ارتفاع بیش از چند متر مبادرت به ساختن خط آهن کردند پس از پایان جنگ این طرح ملغی و قبل از ریل گذاری خاک های ریخته شده برداشته شد و به این علت این خیابان عریض به جای ماند. این اراضی قبلا پشت ریل بود و به همین نام موسوم شد.

منطقه پارس نظام در شهرستان پاکدشت 

اراضی حوالی پارک معلم و مصلی که در این محدوده در جنوب خیابان علامه طباطبایی قرار دارد به پارس نظام موسوم شد.نام منطقه پارس نظام بدان علت بود که قبل از تفکیک اراضی کارخانه پارس نظام در این منطقه کار می کرد.

منطقه شن و ماسه کریمی و منطقه باغ چهار هکتاری در شهرستان پاکدشت 

منطقه شن و ماسه کریمی از زمین های پلشت می باشد که در جنوب بلوار دومیرائی و میدان قدس قرار دارد. نامگذاری آن به شن و ماسه کریمی بدان علت بود که در منتهى اليه جنوب این اراضی کارخانه شن و ماسه کریمی قرار داشت. منطقه باغ چهار هکتاری متعلق به عزیز خان خواجه و در اراضی پلشت سه راهي جيتو بود و به همین نام نامگذاری شد.

در دیگر نقاط هر یک از مناطق یبر، خاتون آباد، قوهه ، پلشت، حصارامیر هم به همین گونه نام هایی را روی مناطق مسکونی نهاده اند مثل ترک آباد، میدان جهاد، جاده قلعه نو و…

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false