×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  یکشنبه - ۱۰ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false
کمربندی پاکدشت ( کمربندی جنوب استان تهران ) -تصویر اصلی

شهرستان پاکدشت در ۲۰ کیلومتری تهران و در قسمت جنوب شرقی واقع شده است . این شهرستان در مسیر ترانزیتی تهران _ مشهد واقع شده است که محل عبور و مرور ماشین های سنگین است علاوه بر این پاکدشت دارای سه شهرک صنعتی بزرگ و فعال است که هر چه می گذرد به شمار خودرو های سبک و سنگین آن جهت عبور و مرور به طور شبانه روزی افزوده می شود . متأسفانه به دلیل نبود کمربندی در عبور و مرور از این جاده مشکلات فراوانی به وجود آورده است که مشکل ترافیکی ، آلودگی صوتی و زیست محیطی از جمله این مشکلات است . اکنون ده سال از آغاز پروژه کمربندی پاکدشت می گذرد … در ادامه این مطلب از آغاز این پروژه و مراحل پیشرفت  آن صحبت خواهیم کرد .

بیشتر بخوانید : جاهای دیدنی پاکدشت و لیست جاذبه های دیدنی پاکدشت

هدف از احداث کمربندی پاکدشت

ابتدا باید بیان نماییم که هدف از انجام این پروژه بزرگ کاهش حوادث جاده ای ، کاهش حجم تردد به دلیل عدم ظرفیت در مسیر فعلی و هم چنین تأمین آسایش ساکنان منطقه در زندگی روزمره خود و عبور و مرور آسان تر است . هدف اصلی احداث این کمربندی کاهش ترافیک شهری پاکدشت ، خاتون آباد ، شریف آباد جهت راحتتر شدن عبور و مرور خودرو های جاده ای سمنان و مشهد می باشد . در واقع با احداث این کنار گذر پاکدشت تمامی خودرو های سبک و سنگین برای رسیدن به شهرک های صنعتی و پارچین جهت حمل بار و دیگر امور حمل و نقل از این مسیر رفت و آمد می نمایند . کلنگ این پروژه از سال ۱۳۸۸ زده شده که پیشنهاد می شود که بین ۳ تا ۵ سال عملیات عمرانی کمربندی پاکدشت به طول می کشد . طول این کمربندی ۳۲ کیلومتر تخمین زده شده است که نقطه ی آغاز این طرح عمرانی از شهرک خاوران و انتهای آن نیز بعد از پلیس راه شریف آباد می باشد .

علت تأخیر در انجام پروژه کمربندی پاکدشت

محمد قمی نماینده شهرستان پاکدست در مجلس شورای اسلامی در خصوص کمربندی پاکدشت بیان نمود که این طرح در این سال ها با موانع زیادی رو به رو شده است و علت تأخیر در اجرایی کردن این طرح را نیز کمبود و عدم جذب اعتبار دانسته است . نماینده مجلس پاکدشت میزان بودجه تکمیلی این طرح را حدود ۲۰۰ میلیارد تومان تخمین زده بود که میزان ۱۰۰ میلیارد تومان که آن توسط یک خیر به نام مرحوم مهدوی در راستای این انجام این پروژه بزرگ تأمین شده است .

هم چنین استاندار تهران محمد حسین مقیمی با بیان این که شهرداری پاکدشت مأمور تملک اراضی معارض در این مسیر کمربندی ، مسیر فرون آباد به شریف آباد قرار گرفته است تصریح نمود که نزدیک به ۴ کیلومتر از این مسیر دارای معارض است که طی جلساتی که در شورای اداری انجام شده مقرر شده که شهرداری شهرستان پاکدشت کار تملک این اراضی معارض را عهده دار شود . در کل وی میزان اعتبارات جهت عملیاتی شدن این کمربندی را ۱۵۰ میلیارد تومان اعلام نمود و یادآور شد علاوه بر اعتباراتی که مربوط به آزاد سازی این اراضی است میزان ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار جهت کامل شدن این کمربندی بر آورد شده که با کمک رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مقرر شده است که مقدمات جذب اعتبارات این طرح در بودجه سال آینده دارای ردیف اعتباری خود قرار دهد .

کمربندی پاکدشت ( کمربندی جنوب استان تهران ) - پیشرفت 10 کیلومتری

عملیات عمرانی کمربندی پاکدشت در چه مرحله ای قرار دارد ؟

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهری سازی در گفتگو با شهداد کاوه معاون مهندسی و ساخت راه و شهرسازی استان تهران ؛ احداث کمربندی پاکدشت به طول ۳۲ کیلومتر با ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام می باشد ، هم چنین افزود که این پروژه از شهرک صنعتی خاوران شروع و تا بعد از پلیس راه شریف آباد ادامه می یابد . کاوه تصریح کرد: پس از اینکه مدتی به دلیل وجود معارضین و کمبود اعتبار پروژه به حالت نیمه تعطیل درآمده بود مجددا با پیگیری به عمل آمده عملیات اجرایی با سرعت بیشتری در حال اجرا می باشد و پیمانکار پروژه نسبت به فعال نمودن کارگاه خود اقدام نموده است.

معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، درباره اهمیت این پروژه گفت: با توجه حجم سنگین و تنوع ترافیکی محور امام رضا (ع) و توسعه شهرکهای اقماری جنوب شرق پایتخت و ایجاد صنایع کوچک و بزرگ و استقرار شهرکهای صنعتی در محدوده و تردد روزانه بالغ بر ۶۰ هزار وسیله نقلیه در روز از ضروریات اجرای طرح است . شهداد کاوه همچنین از اجرایی ۱۰دستگاه تقاطع غیر هم سطح و سه پل رودخانه ای در مسیر این راه اصلی بزرگراهی خبر داد و گفت: حلقه مسیرهای ترانزیت شرق استان تهران با احداث این بزرگراه تکمیل خواهد شد.

عملیات آسفالت ریزی کمربندی پاکدشت از چه محدوه ای آغاز می شود ؟

گفتنی است عملیات آسفالت‌ریزی فاز اول پروژه کنارگذر جنوبی شهرستان پاکدشت از محدوده فرون‌آباد آغاز شده است و حدود ۱۸ کیلومتر از این پروژه ملی در محدوده بخش مرکزی از فرون‌آباد، قلعه‌نو املاک، حاجی آباد، قشلاق فرون‌آباد، قشلاق حاجی‌آباد، قوهه، جیتو، فیلستان، محمودآباد و ارمبویه عبور می‌کند.

کمربندی پاکدشت ( کمربندی جنوب استان تهران ) - مراحل عملیات آسفالت سازی

به گزارش خبرگزاری ایرنا در گفت و گو با هادی تمهیدی فرماندار شهرستان پاکدشت در خصوص انجام عملیات آسفالت کمربندی پاکدشت ؛ وی در جریان بازدید از این پروژه گفت: در سایه همدلی و تلاش بی شائبه مسئولان شهرستانی، استانی و کشوری و مشارکت و همراهی مالکان اراضی طول مسیر، عملیات آسفالت ریزی فاز اول پروژه کمربندی جنوبی شهرستان پاکدشت از محدوده فرون آباد آغاز شد.
وی افزود: فاز نخست این پروژه ۳۲ کیلومتری با عرض ۷۶ متر، ۱۰ کیلومتر است که در سال ۹۷،  در ردیف پروژه های ملی قرار گرفت و قرارگاه خاتم الانبیاء به عنوان مجری این پروژه عملیات اجرایی آن را آغاز کرد . . هم چنین از مدیران کل جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی استان تهران خواست تا اقدامات لازم برای تسریع در رفع موانع باقی مانده در مسیر اجرای این پروژه مهم را انجام دهند .
تمهیدی تصریح کرد : همزمان با اجرای این عملیات، پیگیری امور تملک و آزادسازی ادامه مسیر در بخش شریف آباد به عنوان انتهای مسیر کمربندی انجام می شود.

true
true
true
true
 1. غلامحسین ضرغام

  سلام خدمت همه عزیزان خدمت گذار ملت
  چرا پروژه ای به این مهمی که میتواند کمک شایان توجهی به اقتصاد این مملکت کرده و باعث کاهش هزینه های مختلفی نظیر ؛سوخت ،استهلاک خودروها ؛صرفه جویی در وقت مردم و….میگردد بایستی ۱۲ سال (البته تاکنون ) به طول انجامد و تازه حدود ۲۰ درصد پیشرفت داشته باشد
  چه فرد یا افرادی پشت این ماجرا هستند که اجازه تکمیل این پروژه ملی را نمیدهند
  چرا با مردم رو راست نیستید و دلایل را به روشنی مطرح نمیکنید
  چه فرد یا افرادی مقصر هستند ؟و چرا این افراد به مراجع قضایی و یا افکار عمومی معرفی نمیشوند
  تا کی بایستی شاهد این کوتاهی ها و قصور باشیم

  • raad

   درود بر شما دوست عزیز ؛
   کوتاهی برخی مسئولین در انجام پروژه های بزرگی که در زمینه راه و شهر سازی مناطق صنعتی و اشتغال زایی چون شهرستان پاکدشت ، موجب کندی در تکمیل پروژه کمربندی جنوب استان تهران شده است.
   سپاس از انتقاد سازنده تان .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false