×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true
ویژه های خبری
true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ مرداد - ۱۴۰۱  
true
false
مهارت های مهم جهت آشنایی با انواع سبک یادگیری

تا به حال برایتان پیش آمده است بخواهید چیزی نسبتاً ساده را یاد بگیرید اما نتوانید ایده‌های اصلی را به خوبی درک کنید ؟ آیا تا به حال شده است که تلاش کنید مطلبی را به دیگران آموزش دهید ولی متوجه شوید که حتی مطالب خیلی ساده و ابتدایی باعث سردرگمی و گیج شدن شما می شوند . در صورتی که این اتفاقات برای تان رخ داده است احتمالاً برخورد سبک یادگیری را تجربه نموده ایم یا احتمالاً ترجیحات شما در یادگیری معلم یا مخاطبانتان با هم تداخل دارد . اگر ترجیحات یادگیری را بشناسید می توانید روش های یادگیری خود را گسترش داده با این هدف که بتوانید روش های دیگر یادگیری را نیز امتحان کنید . با شناخت این سبک می توانید محیط مناسبی برای آموزش تمامی افراد و نه فقط آنهایی که با شما هماهنگ است را ایجاد کنید .

مطالب مرتبط : بهترین روش های مطالعه و یادگیری

لیست انواع سبک یادگیری

از مدل های یادگیری که بیش از تمامی موارد استفاده می شود فهرست یادگیری است که توسط دو پزشک در اواخر دهه ۸۰ میلادی توسعه یافته است . مطابق به این مدل چهار بعد سبک یادگیری وجود دارد . به این ابعاد مثل طیفی نگاه کنید که در منتها علیه سمت چپ آن یکی از تجهیزاتی یادگیری قرار گرفته است و در مطالعه سمت راست آن ترجیحات دیگر . می توانید آن را شبیه یک نمودار بکشید و موارد آن را به یکدیگر متصل کنیم . با دسته بندی این نمودار می‌ توانید متوجه شوید که شما در کدام دسته قرار دارید و می توانید برای گسترده کردن ترجیحات خود اقدام کنید و رویکرد متعادلی را برای یادگیری توسعه دهید . با این کار علاوه بر اینکه بازدهی خود را بالا می ‌برید می توانید پذیرای دیگر روش های یادگیری نیز باشید . در این نمودار کلید اصلی تعادل است و نباید از یک طیف یادگیری خیلی دور شویم . زمانی که این کار را انجام دهید قابلیت های آن جهت دریافت اطلاعاتی جدید و درک سریع  مؤثر و دقیق آن ها آنها محدود می شود .

مطالب مفید : برترین تکنیک خلاقیت و نحوه تقویت آن

بهره گیری از فهرست انواع سبک یادگیری

بهره گیری از فهرست انواع سبک یادگیری

شما می توانید جهت استفاده از این فهرست مهارت های یادگیری تان را توسعه دهید و همچنین به شما کمک می کند تا بتوانید تجربیات یادگیری تان را به دیگران نیز گسترش دهید  .

مراحل توسعه یادگیری فردی

در مرحله اول یادگیری خود را برای هر کدام از ابعاد یادگیری پیدا کنید . توضیحات تمامی ترجیحات یادگیری را بخوانید و ببینید که کدام بیشتر با سبک یادگیری تان هماهنگ می باشد .

در مرحله دوم نتایج را بررسی کرده و ابعادی که موجب برهم زدن تعادل تان می شود را شناسایی نمایید . در هم خوردن تعادل این است که به یکی از سبک ها خیلی گرایش داشته باشید و از دیگری کاملاً دور باشید  .

مرحله سوم برای هر کدام از بخش های خارج از تعادل از اطلاعاتی که در ادامه بیان می کنیم استفاده نمایید تا بتوانید آن را بهبود بخشید .

بیشتر بدانید : برترین تکنیک خلاقیت و نحوه تقویت آن

مهارت های مهم جهت آشنایی با انواع سبک یادگیری

فراگیری حسی

در صورتی که خیلی بر حواستان تکیه دارید می توانید به جای تلاش برای سازگاری با موقعیت های نو بر موارد آشنا و چیزهایی که از پیش می‌دانید تمرکز نمایید . به دنبال فرصت هایی جهت یادگیری اطلاعات تئوری باشید و حقایقی را بیابید که این نظریه ها را رد یا قبول کند  .

فراگیری شهودی

در صورتیکه بر حس های درونی خود تیکه می کنید امکان دارد جزئیات مهم را از دست دهید این امر باعث می شود تصمیم گیری ها و روش های حل مسئله را تضعیف نماید . خودتان را به یادگیری حقایق و حفظ کردن مطالب و اطلاعات جدید مجبور کنید تا از این طریق از نظریه دفاعی یا از آن انتقاد کنید . ‌بهتر است کمی با حوصله به جزئیات نگاه کرده و خیلی سریع از روی آنها رد نشوید .

فراگیری تصویری

در صورتی که بیشتر به اطلاعات تصویری متمرکز شوید در معرض از دست دادن اطلاعات مهم قرار می گیرید . این اطلاعات نوشتاری یا گفتاری انتخاب اشخاصی است که قصد انتقال اطلاعات را دارد . با تقویت مهارت های یادداشت برداری در خود تقویت کنید و موقعیت هایی جهت توضیح دادن اطلاعات به دیگران باشید ‌ .

فراگیری گفتاری و فعال

انتقال اطلاعات از راه نمودار ها ، فلوچارت ها و دیگر شیوه های تصویری ، درک سریع اطلاعات می باشد . در صورتی که بتوانید در این رابطه مهارت های خود را تقویت کنید زمان یادگیری تان به شدت کم خواهد شد . به دنبال فرصت سبک یادگیری از طریق ارائه های بصری و سمعی باشید . هنگامی که یادداشت برمی دارید اطلاعات را بر حسب مفهومشان دسته بندی و با استفاده از فلش نمودار و … میان آنها و ارتباطات بصری ایجاد کنید و از هر فرصتی جهت ایجاد نمودارها و جداول استفاده نمایید . در فراگیری فعال در صورتی که پیش از فکر کردن دست به کار شوید این ریسک وجود دارد که به بیراهه هدایت شوید با بررسی موقعیت و در میان گذاشتن اطلاعات تان با دیگران می توانید با صبر و حوصله آن را حذف نمایید .

بیشتر بخوانید : بهترین راهکارها برای پیشگیری از فرسودگی زنان در زندگی

 

ایجاد تجربه فراگیری دوار برای دیگران

زمانی که در حال آموزش به دیگران هستید اطلاعات و ایده هایتان را به گونه ای با آنها در میان بگذارید که بتوانند آن اطلاعات را درک و بیاموزند . در مخاطبان خود با ترجیحات یادگیری مختلفی مواجه خواهید شد و چالش تان این است که از شیوه های آموزشی متنوعی استفاده نمود و به آنها کمک کنید تا سریع و خوب یاد بگیرند .

این احتمال وجود دارد شیوه های ارتباطی و آموزشی تان بر گرفته از ترجیحات یادگیری خودتان باشد . برای مثال اگر آموزش تصویری را به آموزش گفتاری ترجیح دهید احتمالاً برای فراگیری تان هم از شیوه‌های آموزش تصویری استفاده خواهید نمود. ‌

با شناختن ترجیحات یادگیری خود و مخاطبانتان می توانید تجربه ای متعادلی را فراهم کنید برای سبک یادگیری :

حسی-شهودی : ارائه حقایق محض و مفاهیم کلیدی

تصویری-گفتاری : استفاده از نشانه های تصویری و گفتاری

فعال-متفکر : آموزش تجربی تحلیلی و ارزیابی

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false